Nem náthás, nem influenzás, mégis tüsszög? A lehetséges kiváltó okokat szedtük össze dr. Moric Krisztina fül-orr-gégésszel, allergológussal, a Budai Allergiaközpont orvosával.
Forrás: Shutterstock
Illatosítók
Az illatgyertyák mellett sokan illatosítókkal „dobják fel” az otthoni vagy irodai légkört, így az egész napot különböző szaganyagokat belélegezve töltik. Ám ezek allergiát okozhatnak. Ezeken kívül a testápolókban vagy öblítőkben lévő illatanyagok és az erős virágillat is képes tüsszögési rohamot okozni.
Hideg levegő
Sokan érzékenyen reagálnak a levegő páratartalmának vagy hőmérsékletének változására. Ez esetben a tüsszögési roham jellemzően reggel, az ágyból kikelve jelentkezik vagy a meleg lakásból a szabadba kilépve.
Elhanyagolt porszívó
Tüsszentést okozhat az is, ha a porszívót nem tisztítjuk rendszeresen. A porszívózással felkavarjuk a lakásban lévő port, majd visszajuttatjuk a levegőbe.
Kárpit és plüss
A kedves plüssállatok bizony komoly problémát jelenthetnek csakúgy, mint a hálószobai ágy kárpitozott fejvége. Nagy mennyiségű poratka képes felhalmozódni bennük már igen rövid idő alatt is.
Reggeli napsugarak
Ha a hálószobánk ablaka keletre néz, akkor akár az első napsugarak is okozhatják, hogy reggelenként tüsszögve ébredünk. Ez nem is ritka, felmérések szerint minden ötödik ember tüsszent, ha a napba néz.
Edzés
Testmozgás hatására is jelentkezhet tüsszögési roham. Légúti allergiásoknál nagyobb eséllyel mutatkozik, és rendszerint egyéb tünetek: orrfolyás, orrviszketés és orrdugulás is jár vele.
Penész
A penészgomba feltűnhet gyakorlatilag bárhol a lakásban, különösen, ha magas, 60 százalék feletti a levegő pártartalma. A penészgomba-allergiát kezeltetni kell. A kezelés hatékonyságát nagymértékben növelni tudjuk, ha minimalizáljuk a környezetben lévő allergének számát.
Páratartalom
A túl párás lakás ideális környezet a poratka és a penészgomba elszaporodásához, viszont a túl száraz levegő, a 40 százalék alatti páratartalom is irritálja az orrnyálkahártyát, ezáltal tüsszögést okozhat.