Aktuális

A kozmetikai cikkeknek is van lejárati ideje

Zs.V. 

Létrehozva: 2019.10.06.

Megnézi, hogy egy kozmetikum meddig jó? A többség ugyanis csak az élelmiszereknél vizsgálja meg a lejárati dátumot, pedig a kencéknél is ugyanolyan fontos lenne figyel­ni rá.

Forrás: Shutterstock

Szaporodnak a baktériumok

A nők 70 százaléka nem figyel rá, hogy felbontás után meddig használható a szépségápolási vagy sminkterméke. Egy 2013-as tanulmányból derült ki, hogy a hölgyek nagy része gond nélkül alkalmazza a többéves kencéket is, pedig nem szabadna. Gondoljon bele, mennyi baktérium halmozódhat fel az évek alatt egy ilyen tégelyes krémben, ha mindennap belenyúl. Az ujjain rengeteg baktérium hemzseg, még akkor is, ha előtte alaposan kezet mos. Ezeket a baktériumokat belekeni a krémbe, amelyek ott aztán szaporodásnak indulnak. Ha már túl sok a baktérium benne, akkor nemhogy nem fog használni, de akár még pattanásokhoz is vezethet, ugyanis a kórokozók eldugítják a pórusokat, emiatt pedig gyulladás alakulhat ki. Ez igaz azokra a sminktermékekre is, amelyek hozzáérnek valamelyik bőr- vagy testrészhez. A szempillaspirál,a  szemceruza, a szemfesték és a rúzs is összeszedi a bacikat.

Figyelje a PAO-t, azaz az európai jelzést!

Ez a rövidítés egy európai „találmány”, amely azt mutatja meg, meddig lehet felhasználni az adott terméket a felbontás után. Sok esetben a csomagoláson egy felnyitott tégely rajza és az ott lévő szám jelzi, hogy még hány hónapig lehet biztonságosan alkalmazni. Például, ha 12M-et, akkor az azt jelenti, hogy egy év után bizony ki kell dobni a terméket, még akkor is, ha nem fogyott ki. Emellett az is árulkodó jel lehet, ha elszíneződik, vagy megváltozik az állaga, illata. Ebben az esetben se próbálkozzon tovább, ideje megválni tőle! A szakemberek szerint a vizes bázisú vagy víztartalmú termékek gyorsabban romolhatnak, ezért ezekre fokozottan érdemes odafigyelni. Így például a púder vagy egyéb száraz termék tovább eláll, de így is jó, ha megvizsgálja, mielőtt az arcára keni.

Vigyázni kell a natúrral

A bőrnek nagyon jót tesznek azok a szépségápolási termékek, amelyekbe szinte semmilyen adalékanyag nem kerül. Azonban ezek a natúr szerek pont emiatt romlanak meg gyorsabban, hiszen nincs bennük tartósítószer, vagy csak nagyon minimális.

Veszélyes hulladék, ne engedje a lefolyóba!

A lejárt vagy már nemkívánatos krémeket, igaz, hogy könnyebb lenne a kukába dobni, de ezzel nagyon sokat árt a környezetének. Ezek ugyanis veszélyes hulladéknak számítanak, így ennek megfelelően kell kezelni. Nem szabad a lefolyóba sem önteni, azzal ugyanis szintén bekerülhet a természetbe. A már üres tubust alaposan mossa ki, majd tegye a szelektív hulladékgyűjtőbe. A krémeket hasonlóan kell kezelni, mint a használt olajat, a festékeket, oldószereket és hígítókat. Szedje össze, majd vigye el egy olyan hulladékgyűjtőbe, ahol a veszélyesnek számító anyagokat gyűjtik! Így biztos lehet abban, hogy a lejárt, megromlott, vagy már szükségtelen krémek nem fogják károsítani a természetet. Ha nem tudja, hogy pontosan hol van ilyen gyűjtőpont a közelében, akkor kérdezze meg az önkormányzatnál vagy a szemétszállító cégnél, esetleg nézze meg a neten!    

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek