Aktuális

A vidéki közgyűlésekben 5,5 százalékot erősödött a FIDESZ, 50 százalék fölött

Bors

Létrehozva: 2019.10.14.

A 19 megyei önkormányzat mindegyikében a Fidesz-KDNP lesz többségben. A kormánypártok összesen 244 helyet szereztek, míg az ellenzéki pártoknak együtt is mindössze 137 helyük lesz. Ahogy Szijjártó Péter külügyminiszter fogalmazott: narancsba borult az ország.

A vidéki közgyűlésekben 5,5 százalékot erősödött a FIDESZ, 50 százalék fölött

Az országosan leadott listás szavazatok több mint felét a Fidesz-KDNP szerezte meg a 2019-es önkormányzati választáson. A megyei közgyűlésekben mindenhol Fidesz-többség van, a választásnak ebben a kategóriájában 19-0-ra nyert a kormánypárt, ráadásul a Fidesz a 19 megyéből 16-ban jobb eredményt ért el, mint 5 évvel ezelőtt. A megyei jogú városok közül 13-ban a Fidesz által támogatott jelölt lett a polgármester, tízben az ellenzéké. Budapesten Karácsony Gergely lett a főpolgármester, a fővárosi közgyűlésben pedig eggyel több mandátuma lett az ellenzéknek, mint amennyi a többséghez kell.

Öt évvel ezelőtt a megyei közgyűlési helyek 58,44%-a volt a Fideszé, most már 64,05%-a, közel a kétharmada. Magyarország népességének 63 százaléka itt lakik, ők szavazhattak a megyei listákra.

A 23 megyei jogú város közül tizenháromban a Fidesz-KDNP által támogatott politikus, tíz helyen pedig az ellenzék jelöltje lesz a polgármester.

budapesti közgyűlés 33 helyéből 18-at az ellenzék, 15-öt a Fidesz szerzett meg (a Fidesz által támogatott független jelöltekkel együtt).

A megyei jogú városok közül megőrizte többségét a Fidesz Debrecenben, Győrben, Kaposváron, Kecskeméten, Nagykanizsán, Nyíregyházán, Sopronban, Szekszárdon, Székesfehérváron, Szolnokon Veszprémben és Zalaegerszegen. Az ellenzék irányítása alatt marad Szeged, Hódmezővásárhely és Salgótarján.

Békéscsabát továbbra is az a Szarvas Péter (Hajrá Békéscsaba) vezetheti, akit immár a kormánypártok is támogattak. Új, ellenzéki polgármestere lesz Dunaújvárosnak. Az ellenzék megnyerte az eddig kormánypárti vezetésű Egert, Érdet, Pécset, Miskolcot és Szombathelyt, valamint Tatabányát.

Az ötezer lakos feletti települések kategóriájában 147 Fidesz-KDNP-s polgármester lesz, ami a települések több mint felét jelenti.

23 fővárosi kerület közül tizennégyben ellenzéki, kilencben kormánypárti polgármesterjelölt nyert. Tíz kerületben – I., II., III., IV., VI., VII., VIII., IX., XI., XVIII. – a kormánypárti polgármestert ellenzéki váltotta, míg az V., a X., a XII., a XXI., a XXII., a XVI., és a XVII. kerületben maradt a Fidesz-KDNP-s vezetés. A XX. és a XXIII. kerületben a kormánypártok által támogatott független jelölt nyert.

A XIII., a XV. és a XIX. kerületben ismét ellenzéki lett a polgármester, a XIV. kerületben pedig a főpolgármesteri posztot elnyerő Karácsony Gergely utódja szintén egy ellenzéki jelölt lett.

A Fidesz eredményváróján Tarlós István eddigi főpolgármester gratulált és sok szerencsét kívánt Karácsony Gergelynek a főpolgármester-választáson az ellenzék közös jelöltjeként elért győzelméhez. „Országosan az eredmény szép, Budapesten el kell gondolkodni” – értékelte az önkormányzati választást a Fidesz-KDNP főpolgármester-jelöltje.

Ripost

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek