Egy közelmúltban közölt tanulmány rávilágít arra, hogy az elektronikus cigaretta miért káros, még akkor is, ha nem tartalmaz nikotint. Erről dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa beszélt.
Forrás: iStock
A szakemberek közül egyesek úgy vélik, hogy vegyi anyagai károsak azok számára, akik belélegzik. Mások azzal értenek egyet, hogy a hagyományos dohánycigarettához képest ezek a termékek biztonságosabbak.
Az ellentmondásos vélemények arra ösztönözték a houstoni Baylor College of Medicine szakembereit, hogy megvizsgálják az e-cigaretta gőzének és a hagyományos dohányfüst tartós belélegzésének a tüdőfunkcióra gyakorolt hatásait.
Egereken végzett megfigyelésük alapján, az e-cigaretta gőzének tartós belélegzése – még nikotin nélkül is – negatív hatással lehet a tüdő normál működésére. A dohányfüstöt belélegző egereknél súlyos, tüdőtágulásnak megfelelő szöveti károsodást és gyulladást tapasztaltak.
Ez hasonló ahhoz, ami az embereknél is történik, ha hosszú ideig dohányoznak. A kutatók azonban meglepődtek, amikor megtudták, hogy a nikotin nélküli e-cigaretta gőzének kitett egerek tüdeje is károsodott. Bár nem ugyanaz a károsodás volt megfigyelhető, amilyet a dohányfüstnek kitett egerekben észleltek, ez mégis jelentős megállapítás.