Aktuális

Eltűnt festmények: Hárommilliárdot is kereshet a nyomravezető

Bors

Létrehozva: 2019.10.13.

Érdemes nyitott szemmel járni, ugyanis némelyik alkotás megtalálójának busás összeg jár.

Eltűnt festmények: Hárommilliárdot is kereshet a nyomravezető

Az FBI körözési listáján híres és rendkívül értékes festmények szerepelnek, amelyek után évek óta hiába kutatnak.

Paul Cézanne: Kilátás Auvers-sur-Oise falucskára

Értéke: 3 milliárd Ft

Miközben 1999. december 31-én mindenki az ezredfordulót ünnepelte, egy álarcos elvitte az oxfordi Ashmolean Múzeumból a képet. Igazi profi munka volt, lefóliázott kamerákkal, füstbombákkal, kötéllétrával. Érdekesség, hogy Cézanne nem írta alá vagy dátumozta a festményt, mert úgy érezte, még nincs kész.

* * *

Rembrandt van Rijn: Vihar a Galileai-tengeren

Értéke: 30,7 milliárd Ft

Nyomravezetői díj: 3 milliárd Ft

Vermeer: A koncert című festménye mellett az 1990-es bostoni rablás másik értékes alkotása Rembrandté, amely 1633-ban készült. Az FBI szerint a maffia Philadelphiába juttatta a képeket, de ott kihűlt a nyom. A hatóságok szerint az elkövetők már nem élnek, és a ritkaságok feltehetően egy milliárdos magángyűjteményét gyarapítják. Mindenesetre a múzeumban azóta is üresen lógnak a képkeretek.

* * *

Jan van Eyck: Az igaz bírák

Értéke: 1,5 milliárd Ft

A genti katedrális faláról emelték le 1934-ben a tizenkét darabos oltárkép bal alsó részét. A he­lyén a tolvaj üzenetet ha­gyott: „Németországból el­tu­lajdonítva a versailles-i szerződés értelmében”. A ha­tóságok egy belga politikust, Arsène Goedertier-t gyanúsították, ám rábizonyítaniuk nem sikerült. Ma­ga a tettes állítólag a halálos ágyán elárulta, tudja, hol található a festmény, de az információt magával viszi a sírba, és így is tett. Később másolattal pótolták, ma is az látható.

* * *

Pablo Picasso: Galamb borsóval

Értéke: 8,6 milliárd Ft

A párizsi Musée d’Art Moderne-ből 2010. május 20-án öt képet vittek el 123 millió dollár értékben, az egyik Picasso 1911-ben festett műve volt. A hatóságok később arra jutottak, hogy a tolvaj a lopást követően a vásznat egy szemeteskonténerbe dobta, amit nem sokkal később kiürítettek, így a kép valószínűleg már sosem kerül elő.

* * *

Vincent Van Gogh: Pipacsok – váza virágokkal

Értéke: 15,3 milliárd Ft

Nyomravezetői díj: 3 milliárd Ft

A kairói Mahmúd Halil múzeumban 2010. augusztus 21-én fényes nappal vágták ki a keretéből ezt a kisméretű képet. Az épületben egyetlen riasztó sem működött, és a térfigyelő kamerákból is csak néhány. A hanyagság miatt a kulturális minisztérium öt munkatársát egy-egy évre börtönbe zárták. Ezt a festményt egyébként ugyanebből az épületből 1977-ben egyszer már ellopták, de tíz év múlva előkerült.

* * *

Claude Monet: Charing Cross híd

Értéke: 10 millió dollár

Nyomravezetői díj: 3 milliárd Ft

A rotterdami Kunsthal Múzeumból nemcsak ezt a Monet-képet lovasították meg, hanem még hat másik – Pablo Picasso: Arlequin-fej, Henri Matisse: Fehér és sárga ruhában olvasó nő, Claude Monet: Waterloo híd, Paul Gauguin: Nő nyitott ablak előtt, Meyer de Haan: Önarckép és Lucian Freud: Nő behunyt szemmel – értékes festményt is. A vicc, hogy a képtárat este nem őrizték, így csak egy egyszerű riasztóberendezést kellett kiiktatni. Kiderült, hogy egy román banda volt a tettes, és egyikük azt állította, hazavitte Monet képét, és anyja ijedtében, hogy a rendőrök megtalálják, elégette. A hatóságok máig kételkednek a sztoriban.

* * *

Johannes Vermeer: A koncert

Értéke: 61,4 milliárd Ft

Nyomravezetői díj: 3 milliárd Ft

A bostoni Isabella Stewart Gardner Múzeumból 1990. március 18-án minden idők legnagyobb műkincslopása során tizenhárom remekműnek kélt lába, köztük ennek a képnek. A festmények eszmei értékét ötszázmillió dollárra becsülték, A kon­cert volt közülük a legértékesebb. A rablók egyébként rendőrnek adták ki magukat.

* * *

Caravaggio: Jézus születése szent ferenc és Szent Lőrinc előtt

Értéke: 6 milliárd Ft

A palermói Szent Lőrinc-templomból, az oltár fölül tüntette el ezt a 268x197 centis képet – feltehetően – két tolvaj 1969. október 16-án. A helyi hatóságok szerint a szicíliai maffia keze volt a dologban, és a festményt végül darabokban szállították Svájcba. Olyan szóbeszéd is lábra kapott, hogy egy tanyán tárolták, ahol a disznók és a patkányok tönkretették. A palermói ügyészség tavaly újraindította a nyomozást az ügyben.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek