Nincs olyan háztartás, ahol ne fordulna elő időnként, hogy nem, vagy csak akadozva folyik le a víz a lefolyóba. Meg tudja spórolni a szerelőt!
Forrás: Bors
Hatékony a sütőpor
Az egyik leghatékonyabb természetes lefolyótisztító az ecet szódabikarbónával vagy sütőporral kombinálva. Ez nemcsak, hogy környezetbarát megoldás, de pénztárcakímélő is. Öntsünk fél pohár szódabikarbónát vagy sütőport a lefolyóba, majd erre egy pohár ecetet. A vegyület elkezd habzani, a savak pedig kitisztítják a cső belsejét. Hagyja állni egy éjszakát a keveréket, és csak másnap öblítse le meleg vízzel. Érdemes ezt heti rendszerességgel elvégezni, mert így nemcsak a víz folyik le akadálymentesen, de a szagoktól is megóvhatjuk a konyhát.
Oldja a zsírt
Ha a dugulás fő okozója a zsíros lerakódás, akkor a forró víz különösen jó szolgálatot tehet. A tűzforró vizet engedhetjük a csapból is, de fel is tehetünk forrni a tűzhelyre egy fazékra valót. Ebbe egy-két csipet só is mehet. A szénsavas üdítőben található foszforsav ugyancsak hatásos a lefolyó tisztaságáért vívott harcban. Furán hangzik, de működik: öntsünk bele két liter szoba hőmérsékletű kólát. Várjunk egy-két órát, hogy hasson, majd öblítsük le. Sokan nem tudják, de a mosószóda nem csak mosásra jó. Az alig pár száz forintos csodaszer zsíroldó hatásának köszönhetően ugyanis duguláselhárítóként is kitűnő. Oldjunk fel két evőkanál szódát egy kis pohár meleg vízben, majd öntsük az egészet a lefolyóba. A leöblítésével érdemes kivárni a reggelt.
Pumpa után szerelés
A mellékhelyiség egyik alapkelléke otthon a vécépumpa. Sokan csak megszokásból teszik a kagyló mellé, pedig nagy szolgálatot tehet, ha dugulásról van szó. Töltsük fel a tálcát vízzel, majd helyezzük a pumpát a nyílásra, és pumpáljuk át a kialakult eltömődést. Ha ez nem válik be, akkor érdemes szétszerelni a szifont, és megtisztítani. Ehhez azonban már nem árt egy kis szakértelem, mivel itt a szifon egyik tömítő csavarján keresztül tudjuk kiengedni a felgyülemlett szennyvizet.
➊ Véletlenül a lefolyóban marad a tisztítószer. A sav így szétmarhatja a teljes csövet.
➋ A kiömlő víz nyomásának hatására a tömítések elkallódnak, így nem tudja visszaszerelni a szifont.
➌ Ha nem készít vödröt szétszereléskor a szifon alá, szanaszét folyhat a helyiségben a szennyvíz, amit társasház esetében az alsó szomszéd is érzékelhet.
➍ Szétszereléskor vagy visszaszereléskor megsérül, megreped a szifon.
Veszélyes a sósav
A Borsnak nyilatkozó vízszerelő, Ruska Zoltán azt mondja, sokan használnak még ma is sósavat.
– A régi időkben természetes volt, hogy sósavval hárították el a dugulást a háziasszonyok. A sósav nagyon sok mindent szét tud marni, de mivel a lefolyó PVC, vagyis műanyag, azt nem. Ennek ellenére nem biztos, hogy ez a legjobb megoldás, mert a használata óvatosságot és előkészületet igényel. Csak olyan helyiségben használjuk, ahol megoldható a szellőzés, nyitott ablaknál, ajtónál, gumikesztyűben és védőszemüvegben dolgozzunk vele – tanácsolja a Borsnak Zoli.
– Szerintem a legjobb eszköz a csőspirál, amit több méretben is lehet kapni. Ennek van egy nyele, azt megfogva bele kell tolni a csőbe a spirált, és tekerni kell. Ezután jöhet a slagozás forró vízzel. Ez szinte mindig biztos siker – magyarázta a vízszerelő a Borsnak.