Aktuális

Honecker luxuskocsiját árulja Ferenc

Hu-Zo

Létrehozva: 2019.10.30.

Nem sokáig gondolkodott a szigetszentmiklósi Ferenc annak idején, amikor meghal­lotta: eladó az egykori keletné­met kommunista vezér, Erich Honecker autója. A Citroën CX 25 Prestige-től most kénytelen megválni helyhiány miatt.

– Az nem volt kérdés, hogy nem kerülhetett Mercedes a Né­met Demokratikus Köztársaság első számú vezetője, Erich Ho­necker és a többi párt- és állami fejes autóflottájába – me­sélte a Borsnak a tulaj, aki most 3 millió 250 ezer forintért árulja a veterán verdát.

Idősebbeknek nem kell magyarázni: a kapitalista Német Szövetségi Köztársaság prémium kategóriás autójába mégsem ülhetett a szocializmust építő és magát fejlettebbnek hazudó Kelet-Németország vezetése. Ezért rendeltek francia Citroëneket.

– Az NDK 1990-es ha­láláig hurcibálták velük a pártvezetőket, majd áruba bocsátották őket. Ez a példány, amit 1985-ben gyártottak, az eisenachi Wartburg-gyár egyik vezetőjének a tulajdonába került, aki két éve rátett egy táblát, hogy eladó. Szeretem a veterán autókat, és egy kinti barátom felhívott, nem akarom-e megvenni. Persze azonnal igent mondtam, és ne­kem adták el – elevenítette fel Ferenc.

A kocsinak még az ajtókárpitja is bőr. Időpontra programozható a fűtése, már raktak bele ABS-t, a turbómotorja pedig 200 feletti sebességet is tud. Az úttesthez viszonyított magasságát négy különböző szintre lehet állítani. Ez a világ első autója, amit szélcsatornában terveztek, és 1985-ben az Év autója volt. Szinte űrjárműként néztek rá a műszerfal és a külső, belső kiképzése miatt. 

– Kint ennek az értéke 15–20 ezer euró (5–7 millió forint) között mo­zog. Ez a típus na­gyon ritka, itthon azonnal megkapta az OT-s rendszámot. Huszonöt centivel hosszabb a szériaautóknál. Voltam már vele kiállításokon, és nagyon csodálták. Sajnos nincsen nagy hely nálunk, így a civil autóm kényszerült az udvarra, ez pedig a fűtött garázsban áll, de ez így nem megy tovább – indokolta döntését Ferenc.  

Meg akarták ölni az autójában

A Német Demokratikus Köztársaság (Deutsche Demokratische Republik, DDR) 1949 és 1990 között létezett szocialista ország volt. A náci Harmadik Birodalom szovjetek által megszállt területeiből jött létre, amelyben kis sziget volt a francia–brit–amerikai fennhatóságú Nyugat-Berlin. A ke­mény­vonalas kommunistának számító Erich Honecker 1971-ben került a mun­kás-paraszt állam élére, és szinte a berlini fal leomlásáig volt élet és halál ura. Nem volt népszerű, 1982-ben alig úszott meg egy merényletkísérletet: egy kőműves az or­szágúton szándékosan nekihajtott az autójának.
Honecker 1989. október 18-án lemondott valamennyi tisztségéről és visszavonult. Az egységes Németország megszületése után pert indítottak ellene. Moszkvába menekült, majd az ottani chilei nagykövetségre, 1992-ben kiszolgáltatták Németországnak. A határőrségnél el­rendelt tűzparancsa miatt vonták felelősségre, ami miatt sokan, akik Nyugatra akartak menekülni, meghaltak a berlini falnál, illetve a nyugati határzárnál. Az eljárást 1993-ban májrákja miatt megszüntették,
81 évesen, 1994-ben halt meg a lányánál, Chilében.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek