Forrás: Bors
Hangosan, kitartóan sír a kisbabája, és már nem tudja elképzelni, mi baja lehet? A pelusa tiszta, evett is, levegő sem kínozhatja, de valami mégsem jó. Ameddig nem beszél a csöppség, sokszor óriási kihívás megfejteni a nyűgjeit – erre jött megoldásul a babajelbeszéd, ami egyre elterjedtebb itthon is.
Segítségével már a pár hónapos babák is tudnak kommunikálni. A módszer a legegyszerűbb a kézjeleket használja fel, a babák természetes gesztikulálási hajlamára épít. Minden baba spontán kitalál és használ egy-két jelet, néhányan többet is. A módszer ezt a természetes folyamatot használja ki: így 10, 20, de akár 100 jelet is meg lehet tanítani a picinek.
Például, ha a pici felfelé tartja a kezeit, azt jelzi, hogy szeretné, ha ölbe vennék, de a fejrázás, bólogatás, integetés és rámutatás is ugyanilyen hasznos jelek. Mindig mondani is kell, amit a kezünkkel mutatunk, így természetes tanulási folyamattá, játékká válik az egész, és használható, míg nem kezd el beszélni a baba.
Vannak egyezményes jelek: az egyenes alkar a fát, a lukat formázó öklünk a napot, ha úgy teszünk, mintha almába harapnánk, az az evést jelenti. A 6–9 hónapos korban elkezdett jelbeszéd szakértők szerint nyugtatja a babát, hiszen sokkal hamarabb tudunk mi is „segíteni” rajtuk, segíti a beszédfejlődését és növeli a gyermek IQ-ját is.