Hazánkba látogattak Horthy Miklós leszármazottai – a néhai kormányzó dédunokája, Stewart ugyanis ma Angliában él, lányaival megosztott a Borssal néhány családi emléket.
Forrás: Csányi Kriszta
A második világháborúban kórházként működő alagútrendszer, a Sziklakórház ma múzeumként őrzi a borzalmak emlékét. Évente jutalmazza díjjal azokat, akik a legnehezebb időszakban mentették embertársaikat.
A kilenc díjazottból nyolc nem él, helyettük rokonaik érkeztek. Így jött hazánkba a péntek esti eseményre Horthy Miklós dédunokája és az ő két lánya, Elmira és Marvella is. Szikla-díjat ítéltek ugyanis az egykori kormányzó fia, István feleségének. Özvegy Horthy Istvánné gróf Edelsheim Gyulai Ilona a háború alatt ápolónőként segített, ezt ismerték el. Stewart Horthy – akinek nagyapja 37 évesen repülőszerencsétlenségben halt meg a fronton – vette át nagymamája kitüntetését.
– Többször jártunk már ebben a csodás országban, de a Sziklakórházba csak most jutottunk el – kezdte a Borsnak Stewart Horthy, majd hozzátette – Ide belépve arra gondoltam, milyen nehéz volt mamának, amikor ezeken a folyosókon járt. Egy viaszbábu kísértetiesen hasonlított rá, az élmény számomra még személyesebb lett – mondta Stewart, aki ma egy számítógépes cégnél dolgozik.
Lugosi József sokat dolgozott a múzeum látogathatóvá tételében, még a kezdet kezdetén. Ő volt az egyetlen még élő díjazott az idei díjazottak közül.
– A múzeum 2007-ben nyitott meg a Múzeumok Éjszakáján. Negyven évig én voltam a hadtörténeti múzeum vezetője. A grófnéval tárgyaltunk Horthy Miklós hagyatékáról, el is hozta a pisztolyát, de végül a Nemzeti Múzeumhoz került minden. Ekkor sokat megtudtam tőle a Sziklakórházról, így kezdtük el felderíteni. Nagy munka volt. Elsőnek ki kellett takarítani – árulta el a Borsnak Lugosi József nyugalmazott ezredes.
Stewartot és a lányokat gyakran látogatta a nagymama, – aki 2013-ban hunyt el – utolsó éveiben ők vigyáztak rá Angliában.
– A dédnagymama erős volt, ettôl tudott óvni másokat is. Mindig jókedvű, gondoskodó volt. Egyszer miatta néztük meg a Muzsika hangja című filmet, mert ő szerette volna – mesélték a Borsnak a lányok. Mint mondják, a néhai kormányzóról csak annyit tudnak, amit nagymamájuk mesélt: törődött az emberekkel, tisztességes ember volt. Stewartnak egyébként négy lánya van, de a két lány ismerte legjobban a nagymamát, ezért ők jöttek el.