Harminc év után végre a tévénézők is láthatják a Jónás könyve című rockoperát. Varga Miklós, Makrai Pál, Keresztes Ildikó játssza a főbb szerepeket.
A kőszínházi bemutató is tizennégy évet váratott magára, pedig a darab óriási szakmai és közönségsikert hozott. Most pedig – tizennégy évvel a Jónás könyve színházi premierje után – képernyőre kerül az előadásról készült különleges videofelvétel. A rockoperát Szerednyey Béla rendezte.
– Tizennégy év? Nem volt annyira régen – neveti el magát Béla. – Emlékszem, kitaláltuk, hogy néptánccal egybekötött koreográfiát hozunk létre, nem klasszikus musicalt. Nagyon helyes lett. Nem tudtam, hogy profi felvétel készült, mindenképpen megnézem. Valószínűleg Varga Miki személye miatt, de nekem kicsit István, a király-utóérzésem volt.
A szerző, Huszti Zoltán – nem mellékesen munkatársunk – negyvennyolc éve kezdte írni a Jónás könyvét, vagyis sokkal korábban, mint ahogy elkészült az István, a király, amelyhez hasonlítják.
– A gimnáziumban tananyag volt Babits Mihálytól a Jónás könyve, ami szerintem a művészi hitvallás legpontosabb megfogalmazása: akinek küldetése van, nem térhet ki előle – mondja a darab keletkezéséről Huszti Zoltán. – Huszonegy éves koromban, 1971-ben, a zenekarom gitárosa mutatott két akkordot egy nagyon érdekes ritmussal, amitől megszólalt bennem egy sor: „hej, eridj, Jónás, menj el Ninivébe!”. Ebből megírtam az első dalt.
Amikor az egyik barátomnak meséltem a tervemről, azt mondta, ha egy ószövetségi történetből akarsz operát írni, gyere el a zsinagógába, hogy valamit megérezz abból a világból is. Ennek hatására aznap este megszületett a legfontosabb rész: „Jónás, figyelj rám, a szó a tiéd, de a fegyver az enyém”. Voltak óriási szünetek az írásban, ami alatt nagyon sok zenei hatás ért. Elsősorban alaposan megmerítkeztem a magyar népzenében. Az utolsó rész 1989-re készült el.
Az esztergomi bazilika előtt akarták bemutatni 1991-ben, a tavaszi fesztiválon, de meghiúsult, ezért végül a szombathelyi sportcsarnokban oratórikusan állították színpadra a Jónás könyvét. A szimfonikus zenekart Králik János Erkel-díjas karmester vezényelte, a közönség huszonkét percig tapsolt. CD-n is megjelent 1999-ben a rockopera, amiért Huszti Zoltán eMeRTon-díjat kapott.
– A színházi premier 2005 novemberében, a Nemzeti Táncszínházban volt, ezt a magunk örömére, két kamerával rögzítettük. Ki hitte volna, hogy egyszer lemegy a tévében? Márpedig a Heti Tv most vasárnap 17 órakor leadja. A főbb szerepeket Varga Miklós, Makrai Pál, Keresztes Ildikó, Domahidy László és Kautzky Armand vállalta, a koreográfiát huszonnégy táncosnak Stoller Antal, Huba, a táncházmozgalom egyik elindítója tanította be.