Egy évben hat órát tölt egy férfi a fürdőszobában csak azért, hogy békén hagyják. A pszichológus szerint minden embernek szüksége van nyugizónára.
Forrás: Pintér Péter
Nem egy családi konfliktus robbant már ki amiatt, hogy a férj órákra bevette magát a fürdőszobába – alapos megfontolásból. Például, hogy megússza a részvételt valamilyen házimunkában, vagy hogy elmeneküljön a neje nyaggatása, „vérszívása” elől.
Hiába, a férfiak is igénylik az „énidőt”, ezt pedig legtöbbször a kádban fekve vagy a zuhany alatt állva adják meg maguknak. Sőt egy brit felmérés szerint a férfiak évente hét órát töltenek el a fürdőszobában csak azért, hogy nyugalmat találjanak.
Nyugipercek, dugikaja
A megkérdezettek többsége kerek perec bevallotta: a párja vagy a gyerekek miatt menekül a fürdő csendjébe. Sokan válaszolták azt is, hogy csak egy kicsit nyomkodni szeretnék a mobiltelefonjukat – nyugodtan. A megkérdezettek 45 százalékának azért fontos az a legalább pár perc csend, mert végre jut egy kis ideje csak saját magára, 25 százalék pedig egyenesen el sem tudná képzelni, hogyan viselné el a mindennapokat a fürdőszobai nyugi nélkül.
A résztvevők 14 százaléka mondta azt, hogy könyvet vagy újságot olvasgat ilyenkor, de olyan is volt a válaszadók között, aki elárulta: nemegyszer dugott már el ételt a fürdőszobában, amit az ilyen lopott percekben majszolt el.
Tudjon semmit csinálni!
A Bors által megkérdezett pszichológus, Takács Péter nem lepődött meg az eredményen. Azt mondja, mindenkinek szüksége van néha arra, hogy magával tudjon lenni, így természetesen a férfiaknak is.
– Hogy egy lakásnak melyik az a kis zuga, ahova vissza tud vonulni az ember, le tudja zárni vagy éppen el tudja kezdeni a napot, mindenkinél egyéni. A ma embere nagyon túlterhelt, sok időt töltünk a munkával. Lényegesen több információval terheljük magunkat, mint negyven-ötven évvel ezelőtt.
Kell a napnak egy olyan szakaszának lennie, amikor fél vagy akár egy órára olyan dolgot csinálunk, amivel visszazökkenünk egy olyan állapotba, amelyben kevés az információ. Szükség van a feltöltődésre és a regenerációra – hangsúlyozza a Borsnak Takács Péter. – Szükségünk van szinte mindennap egy kicsit semmit csinálni. De ezt meg kell tanulni! Ha nem sajátítjuk el, akkor könnyen jelentkezhetnek a kimerülés tünetei, például feszültség, ingerlékenység, türelmetlenség.
A nő takarít
Bár a fürdőszobai kikapcsra szükségük van a pasiknak, a helyiség takarítását már nem vállalják be túl nagy lelkesedéssel. A megkérdezett férfiak 44 százaléka felelte azt, hogy a párjuk jóval többször takarítja otthon a helyiséget, mint ők, ugyanakkor a felmérésben válaszoló 1000 nő 72 százaléka azt válaszolta: jórészt ők takarítják a fürdőt, ahogyan a többi szobát is.
A kutatás arra is rámutat: nem minden feleség viseli el a férj ilyen jellegű elvonulását. A megkérdezett férfiak 85 százaléka azt mondta, nemegyszer nyit rá a párja vagy éppen a gyereke, és zavarja meg az „énidejét”.