Durva kiabálások, végeláthatatlan dudálás – szinte mindennaposnak mondhatók ezek a hazai közlekedésben. A hirtelen fellob- banó dühöt nehéz kordában tartani. A Bors most összegyűjtött néhány praktikát, amivel enyhíthet az indulatain.
Forrás: iStock
Akár autóban ül, akár tömegközlekedési eszközön, a reggeli és a délutáni csúcsforgalom szinte egybeforr a dudaszóval, kiabálással és balesetekkel. Néha egészen elképesztő dührohamot kapnak az emberek, az agresszív viselkedés olykor testi sértéssé is fajul. Sokszor látni egymásnak mutogató sofőröket, és hallani nem éppen szalonképes mondatokkal fűszerezett csevegéseket.
Igazi társasjáték a közlekedés
Amint kilép az utcára, emberek százaival kell kompromisszumot kötnie egészen addig, ameddig be nem csukja maga mögött a lakása bejárati ajtaját. Autójában ülve csak egy pillanatra gondoljon bele, hogy aki a kocsija előtt picit lassabban megy, vagy elvét egy kanyart, mennyi és milyen problémákkal küzdhet. – Lehet, hogy azért megy lassabban, mert éppen elvesztett valakit az életéből, összeveszett a házastársával vagy csak nem tudta kellőképpen kipihenni magát éjszaka. Valószínűleg ezek az emberek felmérték a saját testi és szellemi állapotukat, és tudatosan nem haladnak gyorsan. Tudják, hogy a reakcióidejük sokkal lassabb, így inkább óvatosabban vezetnek, mint hogy balesetet okozzanak – kezdi a Borsnak Csehák Hajnalka pszichológus.
Egyenletes tempó a légzés lényege
Akár zenével is megszüntetheti hirtelen fellobbanó indulatait. – Mindenkinek azt szoktam ajánlani, hogy legyen egy felpörgető és egy számára megnyugtató zenelista az autójában. Állítsa össze saját maga a zenéket, és amikor úgy érzi, szüksége van valamelyikre, használja. Segít kizárni a külvilágot, és még jobb kedvre is derülhet – mondja a pszichológus. A másik remek módszer az indulatok gyors kezelésére a légzéstechnika. Ha érzi, hogy kezd kidudorodni a halántékán az ér, akkor álljon félre autójával, és lélegezzen nagyokat. A szakember javaslata négy másodperc befelé, négy másodperc kifelé.
Csehák Hajnalka szerint bele kellene foglalni a KRESZ szabályai közé az indulatkezelési praktikákat. Mint mondja, ugyanúgy szabályozni kellene ezt is, ahogyan a fáradtság szintjét.
– Akik indulatkezelési problémákkal küzdenek, azok esetében fontos lenne, hogy tudják ezeket a trükköket. Lehet, hogy ha megismernék a sofőrök, akkor mérsékelni lehetne az agressziót az utakon – tette hozzá a pszichológus.
Látványosan hívjon segítséget, ha baj van
Előfordul, hogy éppen ön hibázik, kicsit elnézett valamit, ami bárkivel előfordul. – Ha ilyen helyzetben találja magát, akkor az első és legfontosabb, hogy zárja magára az ajtókat. Ha egy rendkívülien agresszív embernek okozott kellemetlenséget, aki hajlamos a testi sértésre is, akkor ő az ajtókat is megpróbálhatja kinyitni – mondja a pszichológus. Akár ön volt a hibás, akár nem, akkor is mimikájával és gesztusaival kérjen elnézést másoktól, legyen megértő és sugározzon kedvességet. Ha ez sem használ, akkor viszont hívjon segítséget, tárcsázza a 112-es segélyhívó telefonszámot, méghozzá úgy, hogy jól lássa a másik fél. Ettől általában megijednek, és felhagynak az agresszív viselkedéssel, és dühöngve továbbállnak.