Aktuális

Összecsapnak a hagyományok – Illetlenség a Halloweent ünnepelni?

K. Sz.

Létrehozva: 2019.10.31.

Halottak napja vagy halloween ? Valóban megsértik a hívő embere­ket azok, akik október utolsó napján tököt faragnak és maskarát öltenek? Erről kérdezte a Bors a katolikus papot, Hodász Andrást.

„Nem tököt, hanem gyertyát faragok a tartójába. Nem hozzám jönnek, hanem én me­gyek hozzájuk. Nem cukrot adok, hanem virágot, mécsest és koszorút. Nem hangosan nevetgélek, hanem egy pár percre néma csendben maradok. Nem rossz szellemeket űzök, hanem az őrangyalaimnak mondok köszönetet. Nem ünnepelek, hanem emlékezem” – olvasható ez az idézet, amelyet a mindenszentek és halottak napja közeledtével egyre többen osztanak meg a közösségi oldalakon.

Magyarországon a hívő embe­rek továbbra is igen megosztónak tartják az amerikai halloweent: vannak, akik egy kedves, gyermeteg szokásnak tartják, azonban akadnak, akik igazi istenkáromlásként tekintenek rá. Ők úgy gondolják, hogy akik halloweent ülnek, azok nem tesznek mást, mint meggyalázzák halottaik em­lékét. Lapunk felkereste Hodász András atyát, az Angyalföldi Szent Mihály Plébánia kormányzóját, aki szívesen osztotta meg véleményét a mai pogány ünnepről.

– Én ebben a kérdésben a megengedőbb állásponton vagyok. Valóban pogány, kelta eredetű ünnep, de ha valaki beöltözik és töklámpást ragad, ettől nem lesz se pogány, se bűnös. Viszont azok érzékenységét is teljesen értem, akik ezt tiszteletlennek érzik, de veszélytelennek tartom ezt a szokást – kezdte az atya, aki nem gondolja, hogy a keresztény kultúrkörben élő emberek valaha is elfelejtenék ezt a meghatóan szép ünnepet. De András atya azt is elárulta, mi lehetett az ősi kel­ták lélektani háttere, amiért így akarták átverni a holtak szellemét.

– A számunkra ismeretlen, rémisztő dolgokat – mint ebben az esetben a halál vagy a szellemek – szeretjük kifigurázni, mert akkor elvész az éle a témának. Lehet, hogy egy elég vad képzettársítás lesz egy paptól, de ez olyan, mint amikor a Harry Potter egyik részében a gyerekek gyakorolnak. Egyik alkalommal a védelmezőt, vagyis a patrónust hívták elő, miközben egy dobozból kieresztenek egy lidércet, ami a legnagyobb félelmünk alakját képes felvenni.  A történet szerint úgy kell legyőzni, hogy nevetségessé teszik, vagyis vicces dolgokra gondolnak. Szerintem a kelták is hasonló elven fogták meg a kérdést – tette hozzá az atya, aki természetesen egyházi ünnepként tartja számon mindkettőt.

A tisztítótűzben lévőkért imádkozunk halottak napján

Ezen a hétvégén, a katolikus egyház tanai szerint több mint ezer éve, november elsején mindenszentekkor ünneplik az üdvözült lelkeket, míg november másodikán, halottak napján az elhunyt, de az üdvösséget még el nem nyert, a tisztítótűzben lévő hívekre emlékeznek. A pogány, kelta mondakörben azonban egy nappal mindenszentek előtt, október 31-én a holtak szelleme visszatér, és mivel beköltözhetnek az élőkbe, akik félelmükben beöltöztek különféle maskarákba, mert ezzel akarták becsapni és összezavarni a holtak szellemét. Ezt a napot a XIX. század óta hívják halloweennek. Itthon korábban csak az azonos című, 1978-as horrorfilmből lehetett ismerős ez a név Jamie Lee Curtis főszereplésével, az utóbbi években azonban egyre többen követik a leginkább Amerikában elterjedt szokást: töklámpást faragnak, rémisztő jelmezt öltenek, a gyerekek édességet gyűjtenek, míg a nagyobbak bulikat szerveznek.

Kapcsolódó jegyzetünk ide kattintva olvasható.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek