Nem lehet elégszer kiemelni az újraélesztés fontosságát, de azt is tudomásul kell venni, hogy sokan rettegnek a feladattól. Ám a félelmet legyőzve életet menthet akár maga is.
A jogosítvány megszerzésének feltétele az elsősegélynyújtó tanfolyam, aminek köszönhetően elviekben minden sofőr tisztában van alapszintű életmentő ismeretekkel. Számos felmérés viszont azt mutatja, hogy még ezek az emberek sem igen mernének belekezdeni egy újraélesztésbe.
Sokan attól félnek, hogy valamit rosszul csinálnak, fájdalmat vagy sérülést okoznak embertársának. A szakértők szerint viszont ezeket az érzéseket félre kell tenni, és segíteni kell, bármi is történik, mert a késlekedés az illető életébe kerülhet. Nem feltétlen csak az utcán, otthon is rosszul lehet egy barátja, családtagja.
1. Van-e légzés?
A beteget közelítse meg, rázza meg, kiáltson rá! Ha nem reagál, fektesse hanyatt, hajtsa hátra a fejét és emelje meg az állát, hogy felszabadítsa a légutait. Figyelje a légzését 10 másodpercig, lassan számoljon magában: hajoljon az orrához közel, füleljen, lélegzik-e. A mellkas emelkedéséből, süllyedéséből is megállapíthatja, hogy vesz-e levegőt az illető. Ha nem vesz, azonnal hívja a 104-et vagy a 112-t, és kérjen mentőt. Jelezze egyértelműen, hogy megkezdte az újraélesztést.
2. Újraélesztés
Először is helyezze egymásra a kezeit, majd a felsővel kulcsolja át az alsót. Tegye a kezét a háton fekvő beteg mellkasának a közepére, a szegycsont alsó harmadára, és kezdje meg a mellkasi nyomásokat.
– Keményet kell érezni a keze alatt. Ha puha, göröngyös, akkor rossz helyen jár, mert a bordákon csinálja. Ebben az esetekben korrigálni kell. A szegycsont lapos, kemény, ez a jó hely a mellkaskompresszióra – pontosította a feladatot Márkus Dávid, az S. O. S. Elsősegély vezetője a Bors kérésére.
Más is besegíthet
Másodpercenkét kétszer kell jó erősen lenyomni a mellkast, körülbelül öt centi mélyre, és teljesen felengedni. Semmi esetre se hagyja abba, míg nem érkeznek ki a mentők, ha elfáradt, kérjen segítséget másoktól! Ha van kéznél defibrillátor, használja azt is bátran, nem árt vele. Remekül kiegészíti az újraélesztést. De nem helyettesíti!
Számít a méret
Általánosságban elmondható, hogy a csecsemőknél két ujjal, a gyerekeknél egy kézzel kell megkezdeni a mellkaskompressziót. Ez viszont nem aranyszabály. – Az, hogy kit hogyan kell újraéleszteni, két nagyon fontos dologtól függ. Az egyik a beteg, a másik az ellátó mérete. Például, ha egy nagyobb gyereket egy akár nála kisebb nő próbál meg újraéleszteni, akkor vélhetően nem lesz elég egy kézzel nyomnia a mellkasát ahhoz, hogy elég erőt tudjon kifejteni. A lényeg, hogy a beteg mellkasa be legyen nyomva a kétharmadáig – magyarázta az életmentő.
Maradjon, amíg kiér a mentő
Ha magához tér, elkezd újra lélegezni az illető, akkor lehet abbahagyni a műveletet. – Ezt ne úgy képzelje el, mint a filmekben, hogy egyből felül az elsősegélyben részesített. Valószínűleg eszméletlen marad, de visszatér a légzése. Ezek után se hagyja magára! Fektesse oldalra, és maradjon vele, míg ki nem ér a mentő. Figyelje folyamatosan a légzését.