Ősszel folyamatos a küzdelem a lakásban a párával, aztán a falakon a penésszel. Ez nemcsak a látvány miatt kellemetlen, hanem komoly betegségeket is okozhat, de nincs késő cselekedni ellene.
Forrás: Shutterstock
Rámehet az egészségünk
Egyszerű az oka, hogy miért ősszel üti fel a fejét a penész. A fűtési szezon elindulásával egyre nagyobb a különbség a kinti és a benti hőmérséklet között. Ez kedvez a páralecsapódásnak, ami pedig kiváló táptalaj a rosszindulatú betolakodó, a penész számára. Szerencsére nem nehéz felfedezni, látszik a falon és szaga is van. Ha ezeket már tapasztalja, azonnal tenni kell ellene, mert a jelenléte kifejezetten egészségromboló. Allergiákra hajlamosít, irritálja a nyálkahártyát, legyengült immunrendszer esetén betegségeket válthat ki, vagy súlyosbíthatja a meglévőket. Különösen a légzőszervi betegségekben, például asztmában szenvedőknek veszélyes, de súlyos tüdőbetegségeket is előidézhet.
A magyar lakosság negyede érzékeny a penészre – hívja fel a Bors figyelmét Nékám Kristóf allergológus.
– Önmagában is tud légúti allergiás megbetegedéseket okozni a penész. Az egyik gond vele, szemben a pollennel, hogy nem feltétlenül vesszük észre, mert annyira pici. A másik, hogy mindenütt előfordul a természetben. Megbújik a rothadó leveleken, a házban sokszor a tapéta vagy faliszőnyeg mögött, de a fapadló alatt is előfordulhat. Fontos a megelőzés, mivel asztmás tüneteket tud kiváltani, de bőrkiütés is jelentkezhet miatta – mondta az allergológus.
A fekete méreg a szervezetnek
A legrosszindulatúbb élősködő a fekete penész, ami a legerősebb mérgek egyikét termeli. Ez az agresszív gombafaj mikrotoxinokat választ ki a spórákon keresztül. Az emiatt jelentkező tünetek listája igen hosszú: fejfájást, halláskárosodást, krónikus köhögést, de akár személyiségzavart is kiválthat. A legkisebb mennyiségben is mérgező, toxinja idegrendszeri károsodást, akár halált okozhat. Elsősorban nyirkos helyeken tenyészik, mint a fürdő, a konyha vagy a pince. Ahhoz, hogy leszámoljunk az ellenséggel, nem árt, ha először alaposan kiismerjük. A penész egy gomba, ami spórák útján terjed a levegőben, így bárhol előfordulhat. Ennek elkerüléséhez legfontosabb a pára csökkentése. Ezt elérhetjük jó szellőztetéssel, és ha a falakat nem takarjuk, fedjük be. Régi házaknál gondot jelenthet a szigetelés hiánya is, aminek pótlásával tudjuk kezelni a párásodást.
1. A fa nyílászárók a műanyag, szellőzőrács nélküli ablakokkal szemben általában megfelelő szellőzést, lélegzést nyújtanak a lakás belterének. Műanyag ablakoknál javasolt külön szellőző beépítése.
2. Használjunk párátlanító, páramentesítő berendezéseket! Ezek akár napi több liter vizet is ki tudnak vonni a légtér levegőjéből, ezzel is csökkentve a penészedés esélyét.
3. Ne hagyjuk, hogy 15-16 foknál hidegebb legyen az otthonunkban! Így kevésbé alakulhat ki páralecsapódással járó hőingadozás.
4. Nagyobb felújításkor fontos a jó minôségû szigetelések kialakítása. Ezzel párhuzamosan szükség van megfelelő és rendszeres szellőztetésre is, ami szellőztetőrendszer segítségével is történhet.
A festéken sok múlik
Ha már penészes a fal, első lépésként mossa le a felületet! Mindenképpen nedvesen, a száraz dörzsölés ugyanis csak elősegíti a gombák terjedését. Második lépésként a felületet fertőtlenítse például gomba- és algaölő szerrel. Ezután érdemes huszonnégy órát várni, aminek elteltével a felület festhetővé válik. Ehhez lehetôleg gombaölő falfesték vagy gombásodásgátló beltéri festék javasolt, hogy csírájában fojtsuk el a penész terjedését. Kültérre is olyan vakolatot, festéket használjunk, amely extra védelmet biztosít a penészesedéssel szemben. Amennyiben nem figyelünk oda, milyen anyagokkal újítják fel a falainkat, újra penészesek lesznek, és algásodnak majd. Ha szakszerű a kivitelezés, a falfelületek hosszú évekig ellenállók lehetnek.