Aktuális

A balesetek oka sokszor a túl nagy sebesség

Címkék
balesetautó
Bors

Létrehozva: 2019.11.30.

A balesetek oka sokszor a túl nagy sebesség

Forrás: Shutterstock

Elképesztő mennyiségű balesetről hallunk, olvasunk nap mint nap, úgy tűnik, a közlekedés résztvevőinek idén na­gyobb gondot okoz a megváltozott körülményekre való átállás, mint a korábbi években. A hideg aszfalt, a korai sötétedés, a sokszor nyálkásan csúszós útfelület, a lehulló falevelek mind-mind befolyásolják a közlekedés biztonsági feltételeit.

Szomorú statisztika, hogy ja­nuártól november elejéig 480-an veszítették életüket a közúti forgalomban, október pedig ki­emelkedően rossz volt ilyen szempontból, mert a hónap kö­zepén már 40 halállal végződő balesetet regisztráltak az illetékes hatóságok, az őszi szünet hetében pedig 13-an haltak meg az utakon. A rendőrségi vizsgálatok kimutatták, ezek közül több olyan eset volt, amely abból következett, hogy a gépjárművezető nem az útviszonyoknak megfelelő sebességgel hajtott.

Az őszi-téli időszakban a nedves aszfalt jóval rosszabb tapadást biztosít, és hidegben a nyárigumik sem úgy viselkednek, ahogyan azt jó időben megszokhattuk. Ráadásul az utakra hulló falevelek is megnehezítik a vezetést, így az autósok rosszul felmért sebesség esetén könnyen megcsúszhatnak, rosszabb esetben kisodródhatnak, de a tévesen felmért féktávolság is gondot okozhat.

– A nyár és a tél közötti átmeneti hónapokban a megszokottnál jóval figyelmesebben kell autóznunk, mert ilyenkor a gépkocsink teljesen másképp viselkedik, mint száraz körülmények között. Sok kezdőt vagy tapasztalatlan vezetőt ilyenkor váratlanul érhet ez a jelenség, de még a rutinosabb sofőrök is könnyen megfeledkeznek arról, hogyan reagál a kocsi vizes aszfalton. Éppen ezért ezekben a hónapokban már érdemes jóval megfontoltabban vezetni, főképp a reggeli és esti időszakban, de amint nappal is látjuk, hogy nedves az út, vegyük vissza a gázt – tanácsolja Frank György, a Das WeltAuto márkaigazgatója.

– A megváltozott körülményekre egyébként érdemes tudatosan felkészülni, akár úgy is, hogy elmegyünk egy vezetéstechnikai tréningre, ahol néhány órás képzés so­rán begyakorolhatjuk, hogyan reagáljunk például megcsúszás esetén. Az évszakra jellemző esős vagy ködös időben a láthatóság is fontos, így mindig érdemes odafigyelni arra, hogy az időjárásnak megfelelően világítsuk ki a kocsinkat. Rossz idő esetén nem elég a helyzetjelző vagy a LED-menetfény használata, ha­nem fel kell kapcsolni a távolsági fényszórót, szükség esetén az első-hátsó ködlámpát is. De a láthatóság nem kizárólag az autósoknál lényeges, hanem a biciklisták esetében is hatványozottan fontos.

A gyalogosoknak is oda kell figyelniük arra, hogy a megváltozott fényviszonyok között nagyobb körültekintéssel közlekedjenek, és még a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen is csak akkor lépjenek az úttestre, ha meggyőződtek róla, a közelgő jármű meg fog állni. Az autósok pedig akkor is lassítsanak a zebrához közeledve, ha első pillantásra szabadnak látják az utat.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek