Még múlt év nyarán osztott meg elképesztő fotókat egy svéd kutatócsoport: a szibériai permafrosztban egy megfagyott kutyatetemre bukkantak.
A tetem tanulmányozása remekül ment, mivel a fagy megfelelően tartósította a testet. Az egyelőre nem tiszta, hogy az állat egy farkas, vagy egy kutya, ám a tetem fogsora, bundája, de még a bajusza is makulátlan állapotban van. Mint kiderült, a lelet 18.000 éves.
@Nibbledtodeath is working on this specimen together with @pontus_skoglund.
— Centre for Palaeogenetics (@CpgSthlm) November 18, 2019
It's 18 kyrs old!
So far, we have sequenced it's genome to 2X coverage. But we still can't say if it's a #wolf or a #dog. Maybe it's the common ancestor?
More sequencing needed!
(Photo: S Fedorov) pic.twitter.com/3zhbVEudig
Korábban már kijelentették, hogy a tetem egy kutyáé, azaz egy háziállaté: ez azt jelentené, hogy történelmünk során meghatározásra kerülhet az farkasok háziasításának pontos évszáma.
– Fantasztikusan konzervált tetemmel van dolgunk, amelyről eleinte nem is tudtuk megállapítani, mennyi idős. A tetem a szibériai permafrosztból került elő, ám eddig úgy tudtuk, hogy ezen a területen csupán több száz éves, esetleg évtizedes dolgok kerülnek elő a fagyból. Amikor megjött az eredmény, miszerint a tetem 18.000 éves, minden megváltozott. Abban az időben rengeteg olyan esemény zajlott, amelynek következtében a farkasokból kutyák lettek. Egyelőre nem tudjuk megállapítani, hogy a tetem egy késői jégkori farkasé, egy korai modern farkasé, vagy egy korai háziasított kutyáé – nyilatkozta Love Dalén, egy evolúciós genetikával foglalkozó professzor.
A close-up pic.twitter.com/zQBvRYXPNt
— Centre for Palaeogenetics (@CpgSthlm) November 18, 2019
A tetemmel foglalkozó tudósokat lenyűgözte a lelet, további vizsgálata jelenleg is zajlik. Nyilatkozataik alapján bolygónk történelmét jobban megismerhetjük majd az állat további vizsgálatával.
(via)