Egy családi házban 20–30, míg telephelyen több mint 100 patkány is lehet.
Több módszer is létezik arra, hogy az ember búcsút intsen a nem kívánatos látogatóknak, jelen esetben a patkányoknak. Radócz Tamás azonban a természetességre esküszik. Kutyákkal és görényekkel veszi fel a kesztyűt nap mint nap a szinte kiirthatatlan vándorpatkányok ellen.
Párosítással kezdődik
Tamás hat évvel ezelőtt vette az első görényét. Mivel galambászott, nála is megjelentek a kiirthatatlannak tűnő patkányok.
– Mezei vadgörényeket párosítok házi görénnyel, mert ezek sokkal szívósabbak, erősebbek és agresszívabbak – kezdi Tamás a Borsnak. A vadgörényeket általában kapom, mert sok gazda befogja a fosztogatókat. Egy alomban általában hat kis görény születik, ezek közül csak két-három lesz alkalmas vadászatra.
Plexin át figyeli őket
Nyolchetesen szoktam őket leválasztani, utána hozzá kell szoktatni őket a kutyákhoz, az emberekhez, és a zajhoz – mondja Tamás.
A gyakorlás során nem lehet egyből vándorpatkánnyal összeereszteni, így kísérleti csuklyás patkányokkal gyakorolnak. Ehhez a tréninghez van egy különleges műpálya Tamás udvarán, ebben kezdik meg a kiképzést. – A földbe kivéstem egy hálózatot, aminek a teteje plexi. Ide engedem be a patkányt, majd kis idő múlva a görényt is. Itt figyelem meg, hogy mi történik – magyarázza Tamás.
Karmaikba rohannak
A munkában nem csak görények vesznek részt. Két kutyája is van, akikkel szoros összhangban munkálkodnak a görények.
– Nitró és Málna nem bántják a görényeket, hiszen már pici koruk óta összeszoktak. Ez fontos, mert a munka során együtt kell működniük. A helyszínen kiengedem a kutyákat, hogy körbeszimatoljanak. Ahol van patkány, ott megállnak és ugatni kezdenek. Ezután a görények bemennek a járatba. A görénynek elég csak egy patkányt elkapnia, az állatok elkezdenek menekülni, így a várakozó kutyák karmaiba rohannak.
A méreg nem hatásos
Tamás szerint a módszer nagyon hatékony, nem beszélve arról, hogy gyors és kockázatmentes.
– Előfordult már, hogy vödörszámmal szedtük ki a járatokból a patkánymérget, az állatok hozzá sem nyúltak. Az ultrahangos módszer pedig egy elektromos berendezés, ami olyan éles hangot ad ki, ami zavarja a patkányokat. Volt már rá példa, hogy az állat darabokra szedte a berendezést, annyira zavarta – zárta Tamás. A méreg emberre és állatra is veszélyes. Az elhullott tetem ugyanis úgy a vadállományra, mint a háziállatokra is veszélyes.