Aktuális

Az elválás kezdete a szalagavató

Zs.V. 

Létrehozva: 2019.11.17.

Igaz, hogy régen csak a december-februári időszakban voltak szalag­ava­tók, napjainkban viszont már vannak olyan iskolák, ahol november elején ünneplik ezt az alkalmat. De miről is szól pontosan a szalagavató?

A középiskolásoknak, gimnazistáknak ma már elmaradhatatlan esemény a szalag­avató, ami tulajdonképpen a kezdete egy kor lezárásának, hiszen az igazi búcsút majd a ballagás jelenti. Mindkét ünnep költséges a szülőknek, de talán a szalagavató az, amikor mé­lyebben bele kell nyúlni a zsebbe. Ilyenkor nem elég a csinos ruhát megvenni vagy varratni, még a keringősruhára is rá kell áldozni a pénzt, feltéve, ha a gyerek részt vesz a táncban. De honnan indult a ma már kihagyhatatlan szertartás?

Évszázados hagyomány

Az első, mai szalagavatókhoz hasonló ünnepséget közel 190 évvel ezelőtt Selmecbányán tartották. Akkor még valeteként ünnepelték, ami annyit jelent, hogy éljetek boldogul! Ekkor a végzős évfolyamok üdvözölték az alsóbb tagozatosokat, a na­gyobbak pedig megkapták az útravalójukat is. A szalagot az iskolához tartozás részeként tűzték fel, de emellett a közelgő elválást is jelezte és az utolsó év második félévétől viselték ezt a diákok, ahogy ma is. Ekkor viszont még zöldes árnyalatú szalagocskát kaptak a nebulók, ma már ezt felváltotta a kék, borsó- vagy a tört fehér színű árnyalat.

A szalagot a diákok maguknak tűzték fel, majd a fiatalabbak fáklyával egészen a város kapujáig kísérték őket. Itt szimbolikus fenékbe rúgással bú­csúztak tőlük, majd jöhetett az egész éjszaka tartó mulatozás.

Változó hagyomány

Ma is igaz az, hogy a végzős diákok hordják a szalagot az utolsó évük második felében, egészen addig, amíg végleg el nem válnak az iskolától. Viszont ma már nem maguknak tűzik a szalagokat, ezt az osztályfőnök vagy az igazgató helyezi fel a ruhákra. Ma már leginkább a külsőségekről szól a szalagavató, hiszen az ünnepséget nyitó vagy záró keringőn van a legnagyobb hangsúly. A lányoknál némelyik ruha már vetekszik egy-egy menyasszonyi ruhával. Míg régebben csak azt tartották fontosnak, hogy fehér ruhát viseljenek, ma már sok­kal jobban számít a ruha fa­zonja, és hát sajnos az ára.

A hagyomány szerint a végzős lányok együtt keresték fel a szalonokat, és választották ki a ru­hát. A hagyomány szerint nem a családdal kell ünnepelni az eseményt, hanem a diákok együtt mennek el szórakozni a szalagtűzés után.

Ahány ház, annyi szokás

Mindig felmerül a kérdés, hogy ilyenkor kell-e ajándékot adni, és ha igen, mit. Vannak olyan családok, ahol a fiatal kap külön valamit, míg máshol csak egy virággal köszöntik szalagavatója alkalmából. Vannak olyan családok is, amelyek inkább a ballagásra tartogatják az ajándékot. Régebben nem a fiatal kapott ajándékot, hanem pont ellenkezőleg, ő köszöntötte fel a szüleit, leginkább az édesanyát egy szál virággal.

Ezeket adhatja ajándékba

Ha valamit mindenképp szeretne adni, akkor sem kell nagyban gondolkodni, egy kis apróság is elég.
Arany ékszer: Ezzel nem nagyon lehet mellényúlni, főleg a lányok örülnek egy divatos ékszernek.
Utazás: Akár egy olcsóbb repülőjeggyel is meg lehet lepni az ünnepeltet.
Kaparós sorsjegy: Ha viccesebbre akarja venni a figurát, akkor vásároljon sorsjegyeket! A nyereményt a fiatal megtarthatja.
Utalvány: Ha nincs konkrét ajándékötlet, akkor egy utalvány is jó megoldás lehet. Nem kell feltétlenül vásárlási utalványban gondolkodni, akár egy új élményre is be lehet fizetni a szalagavatóst.
Virágcsokor: Ilyenkor sokan egy virágcsokrot adnak, és egy üdvözlőlapot. Ez főleg akkor jó megoldás, ha a ballagásra akarja tartogatni a nagyobb ajándékot.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek