Ha valakiről kiderül, hogy gluténérzékeny, nincs választási lehetősége. A továbbiakban szigorúan ehhez kell igazítania az étrendjét.
Forrás: Shutterstock
A gluténérzékenység jelei nagyon változatosak, ezért nehéz felderíteni. A tipikusnak tartott gyerekkori tünetek mellett, mint amilyen a fogyás, a súly- és porcnövekedés lassulása, ma már tudjuk, hogy okozhat hasmenést, székrekedést, hízást is. Sőt beteg lehet a pajzsmirigy, az idegrendszer, az agy is, és enyhe tünetként jelentkezhet fáradékonyság, állandósuló fejfájás. A legtipikusabb, hogy a vékonybélbolyhok ellaposodnak, és romlik a táplálékfelszívódás.
Mindezt a gabonafélékben található glutén okozza. Az európai és az észak-amerikai népesség 25-30 százaléka hordozza a génjeiben a hajlamot, de csak egy-két százalékukban alakul ki. Kigyógyulni nem lehet belőle, magyarán egész életen keresztül be kell tartani egy táplálkozási szabályrendszert, de gluténmentes diétával fenntartható az egészséges állapot, mert a szervezet regenerálódik. A gluténérzékenyek nem fogyaszthatnak búzát, árpát, rozst és más gabonafélét tartalmazó élelmiszert.
A kifejezetten gluténérzékenyeknek készült termékek ára nagyon változó, de a hús vagy a zöldség-gyümölcs ugyanannyiba kerül, tehát gluténmentes élelmiszerekkel is jól lehet lakni.