Ha alma, akkor a többség a pirosat szereti. Azonban már most is észrevehetjük, hogy sokkal kevesebb van belőlük a boltokban, mint sárgából vagy zöldből, ez pedig tartós trendnek tűnik: a felmelegedés rossz hatással van a piros színért felelős fehérjére, és már nem lesz, ami kialakítsa a pirosságot.
Forrás: shutterstock
Starking, jonatán, gála, idared – ha alma, sokaknak ezek a pirosak a kedvencei. A legelső piros almák ősei valahonnan Kazahsztán és Kína hegylábainak környékéről származnak. Ezek a vad gyümölcstípusok ma is teremnek.
A lehullott darabok kiváló eleséget nyújtanak az állatoknak, például a medvék előszeretettel csemegéznek belőlük.
Az elmúlt ötven évben azonban döbbenetes mértékben, 90 százalékkal kevesebb piros alma termett, és komoly esély van rá, hogy globálisan is eltűnhet a piros színű alma.
A hazai boltokba magyar tájegységek mellett Ausztriából, Szlovéniából, Horvátországból, Olaszországból vagy Németországból érkeznek az almák, az már most is szemmel látható, hogy a piros almák is inkább sárgásak.
Fehérje miatt piros
Az angol BBC annak járt utána, hogy mi lehet mindennek az oka.
A csatornának egy új-zélandi genetikus, David Chagne magyarázta el, hogy az alma piros színéért bizonyos fehérje, az úgynevezett MYB10 felelős, ami a gyümölcs héjában található, és rendkívül érzékeny a hőmérsékletre.
Ahhoz, hogy az alma teljes mértékben bepirosodjon, fontos, hogy hűvös legyen a levegő. Mivel azonban a hőmérséklet a Földön egyre inkább növekszik, pár évtized múlva eltűnhet a piros színű alma a polcokról.
Ha ugyanis a hőmérséklet 40 Celsius-fok fölé emelkedik, a szóbanforgó fehérje összeomlik, és így nincs, ami kialakítaná a pirosságot. Chagne tudóstársaival a spanyol Pireneusok táján vizsgálódott, és felfedezte, hogy egy rettentően forró július után a piros almák teljesen átalakultak: a színük kifakult, alig-alig volt rajtuk felfedezhető vöröses árnyalat.
A hűvösséget szereti
Korai persze még temetni a piros almákat. A mesterséges kísérleteknek, nemesítéseknek és beavatkozásoknak köszönhetően minden valószínűség szerint sikerül majd néhány almafajt pirosnak megtartani.
Ledó Ferenc, a FruitVeb Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke szerint nem kell annyira pánikba esni. Ahhoz, hogy a piros színért felelős fehérje teljesen eltűnjön a gyümölcsből, az kellene, hogy éjszaka is 40 fok felett legyen a hőmérséklet. A nyári fajták természetesen érzékenyebbek, a téliekkel kevesebb a baj.
Az alma a valódi színét az utolsó három-négy hétben nyeri el. Maga a színvesztés vagy színváltozás szinte minden gyümölcsöt veszélyeztet. Ott van például a paradicsom, ami nálunk is sokszor bepirosul, majd a nagy meleg hatására visszasárgul
– mondja a Borsnak.
Alig esszük ma már
A világon összesen körülbelül kétezer almafajta van. Magyarországon a golden, az idared és a jonagold a legnépszerűbb, Ledó azonban azt tapasztalja: nem becsüljük meg az almát, alig esszük, pedig az egészségügyi hatásai vitathatatlanok.
– A rendszerváltás előtt nagyon ritkák voltak a déli gyümölcsök, nehéz volt hozzájuk jutni. Akkoriban éves szinten harminc kiló almát evett meg egy magyar ember. Mostanra ez a szám sajnos a felére csökkent, pedig olcsón hozzá lehet jutni – véli a szakember.