Észak-Korea megtorlással fenyegetett szerdán arra az esetre, ha az Egyesült Államok megrendezi a Dél-Koreával tervezett hadgyakorlatokat.
A közleményt annak ellenére adta ki a phenjani vezetés, hogy Washington a múlt héten bejelentette: a decemberi közös légi hadgyakorlatot a korábbi manővereknél szűkebb keretek között hajtják végre.
"Az önvédelem jogába" tartozik megtorolni minden olyan lépést, amely Észak-Korea szuverenitását és biztonságát fenyegeti - közölte az Állami Ügyek Bizottsága anélkül, hogy kifejtette volna, milyen ellenintézkedést helyez kilátásba. A Reuters hírügynökség megjegyzi, meglehetősen ritka a testület állásfoglalása, aminek Kim Dzsong Un észak-koreai vezető áll az élén.
Az Állami Ügyek Bizottsága most azzal fenyegetett, hogy "borzalmas szenvedés" lesz a vége annak, ha Washington továbbra is figyelmen kívül hagyja az észak-koreai vezető áprilisi bejelentését, amelyben az év végéig szabott határidőt az Egyesült Államoknak, hogy legyen rugalmasabb a nukleáris leszerelésről szóló tárgyalásokon.
A testület állásfoglalásában leszögezte azt is, hogy a manőver sérti Kim Dzsong Unnak és Donald Trump amerikai elnöknek a kapcsolatok javításáról szóló megállapodását, ami Észak-Koreát a harckészültségi szintjének fokozására kényszeríti.
A múlt héten egy magas rangú észak-koreai diplomata úgy fogalmazott, hogy az amerikai-dél-koreai manőver hidegzuhanyként hat a Washingtonnal folytatott tárgyalásokra.
Az észak-koreai hatóságok többször is felszólították Dél-Koreát, hogy hagyjon fel az Egyesült Államokkal közös hadgyakorlatokkal, mert ártanak a Phenjan és Szöul közötti párbeszédnek. A kommunista állam azért is ellenzi a hadgyakorlatokat, mert egy invázió előkészületeit látja bennük.
Október 5-én amerikai és észak-koreai képviselők találkoztak munkamegbeszélésre a svéd fővárosban, de a tárgyalások eredménytelenül zárultak. Kim Mjong Gil észak-koreai főtárgyaló a tárgyalások összeomlásáról számolt be, és azt javasolta az amerikai félnek, hogy gondolja át jobban álláspontját. Az amerikai külügyminisztériumnál nem értettek egyet Kim Mjong Gil értékelésével, és a találkozót konstruktívnak nevezték.