Nincs olyan háztartás, ahol legalább egyszer ne jelent volna meg lisztkukac vagy bármilyen más nemkívánatos vendég. Ezek ellen azonnal háborút kell indítani az étel megóvása érdekében. A Bors ehhez a harchoz ad jó tanácsokat.
A legtisztább lakásokban is elkerülhetetlen, hogy egyszer-egyszer ne kerüljön be valamilyen kártevő. És sajnos ami egyszer beette magát, azt alig lehet kiebrudalni. Lehet próbálkozni mindenféle drága csodaszerrel, mindent kidobni, végül hívni a rovarirtókat. Ám érdemesebb előbb kipróbálnia néhány trükköt, amiket szakértők tanácsolnak, és pár hét múlva újra élvezheti bogármentes otthonát.
Lisztbogár
A lisztben, búzadarában érkeznek a lakásunkba. A lisztkukacot a horgászok szívesen használják csalinak. Sárgás-barnás árnyalatúak, elöl-hátul feketék. Ahogy kinyitjuk a zacskót, a rovarok vagy a peték kiszabadulnak, és kikelnek a polcon. Ellepik az egész lakást.
* * *
Aszalványmoly
Az aszalt gyümölcsökkel vagy az ablakon keresztül érkezik. A kifejlett példányok be is repülhetnek, de a kukacok is be tudnak mászni a szomszédból. A lárvák körülbelül 20 milliméteresek, sárgás, már-már fehér színűek.
* * *
Zsizsik
Babzsizsik, gabonazsizsik, borsózsizsik és még számtalan egyéb élelmiszer-károsító rovar jelenhet meg a háztartásokban. Ezek lárvái jellemzően a magokban fejlődnek ki. Ha lyukas szemeket talál a borsóban, gabonafélékben, kezdjen el gyanakodni, és minél előbb cselekedni!
* * *
Kenyérbogár
Pékségekben igen gyakori vendég, leginkább az ilyen helyeken vásárolt élelmiszerekkel együtt hurcoljuk be a lakásba. Lárvái aprók, 5–6 milliméteresek, fehér színűek, enyhén szőrösek.
* * *
A szakértők tanácsa:
– A legtöbb esetben nem kell feltétlen kidobni a fertőzött élelmiszert. Elég alaposan átmosni vagy leszitálni. Ettől még felhasználható, ha hőkezeljük. Viszont a bogarak kiirtása már több teendőt igényel.
– Hatásosak lehetnek ellenük a hipermarketekben, barkácsáruházakban beszerezhető ragacsos csapdák. Ezek a kifejlett, már röpképes példányokat elkapják.
– Elsőre nézzen át minden szárazárut, hogy lát-e a csomagoláson vagy magán a terméken valamilyen lyukat, van-e bennük bogár. Ilyen lyukak akkor is előfordulhatnak, ha a termék bontatlan.
– Az ellenőrzött élelmiszert rakja át műanyag, vagy más kemény falú dobozokba!
– Alaposan takarítsa ki a konyháját! Legjobb, ha mindent kipakol, és kiporszívózza még a polcokat is. Ezután mehet vissza minden a helyére, és pár héten belül eltűnnek a hívatlan vendégek.
– A jövőben fontos az elővigyázatosság: a megvásárolt élelmiszereket először tegyük a fagyasztóba egy-két napra, ezzel megölünk minden esetleges benne élő kártevőt. A tartós, száraz élelmiszerek, mint például a liszt, a búzadara, a kenyérmorzsa, a szárított bab, a borsó, de a kenyér is jól bírja a fagyasztást.
A leggyakrabban előforduló kártevő, és ezáltal a legismertebb is a német csótány. Tipikusan a társasházakban, panelekben jelenik meg. Ez a faj hazánkban a természetben nem fordul elő. Csak behurcolni tudjuk a lakásba, viszont onnantól kezdve szinte biztos, hogy csak szakember fog tudni minket tőle megszabadítani.
– A német csótány nagyon gyorsan szaporodik, és ugyanazokat az élelmiszereket szereti, mint mi is – mondta Árkocsevics Norbert, a Deko-Chem Kártevőirtó Kft. ügyvezetője, gázmester.
Meg lehet próbálni házilag elbánni az újonnan érkezett társbérlőkkel. Hipermarketekben, barkácsáruházakban vehet csótányirtót. De valószínűleg mire észreveszi őket – mivel rejtőzködő fajta –, már akkora a kolónia, hogy ez nem lesz elegendő. Különösebben nem terjeszt betegségeket, de allergiát kiválthat. Itthon gyakori vendég a házakban egy másik csótány is, ami már komolyabb egészségügyi kockázatot is jelenthet.
– A konyhai csótány, más néven svábbogár. Főként a csatornákban élnek, onnan másznak fel a házakba. Ez nem kimondottan mászik bele az élelmiszerekbe, de mivel a csatornából jön fel, sokkal inkább jelent fertőzésveszélyt – mondta a Borsnak a gázmester.