A legbiztonságosabb otthonokban is előfordulhatnak balesetek. Elég egy óvatlan mozdulat vagy egy kis figyelmetlenség, és máris megvan a baj. Jobb előre felkészülni, hogy segíthessen!
Forrás: shutterstock
Lehet égés, vágás, egy nagy esés. A sérülések az élet velejárói, elkerülhetetlenek. De, amikor először találkozunk egy mélyebb vágással, sebbel, amiből ömlik a vér, vagy a tűzhelyen rotyogó leves gőze megégeti a karunkat, ahogy levesszük a fedőt, megkóstolni kész-e már, hirtelen nem tudjuk mit tegyünk. A Semmelweis Egyetem által megtartott Semmelweis Egészség Napok lakossági rendezvénysorozat harmadik állomásán sok más mellett, ezekre az esetekre is megkaphatták a választ az érdeklődők.
Artéria elvágása – Nyomja, ameddig csak tudja
Előfordulhat, hogy otthon egy szerencsétlen véletlen folytán nekiesünk az üvegajtónak és a kirepülő üvegszilánkok pont egy artériás eret vágnak el. Ilyenkor a sebből spriccelve lövell ki a vér. Kis túlzással pont úgy, mint a Quentin Tarantino filmekben. Azonban ez most nem mozi, hanem éles helyzet és az életünk, vagy szerettünk élete múlik rajta. A vérzést azonnal el kell állítani. Ezt egy nyomókötéssel tehetjük meg. Gyorsan vegyünk elő egy adag gézlapot a gyógyszeresdobozból és nyomjuk erősen a sebre. Ha van segítségünk akkor kötszerrel tekerjük körbe jó szorosan.
– A filmekben látottak, hogy egy övvel elszorítják a seb felett, megfelelő eszköz híján, nem mindig jó módszer. A legjobb, ha ott tudunk maradni a sérülttel és magunk nyomjuk a kötést, amíg a mentők ki nem érkeznek a helyszínre – magyarázta a tuti technikát Dr. Goschler Ádám II. sz. Gyermekgyógyászati Klinika szakorvosa.
Égési sérülés – Hideget rá gyorsan!
Nem is gondolnánk milyen forró a reggeli kávé, vagy tea, míg ne adj Isten beleborul az ölünkbe. Hújúj akkor bizony legszívesebben kiugranánk a bőrünkből.
– A legjobb az égési sérülésekre, ha húsz percen keresztül hidegvizet engedünk rá. Erre azért van szükség, hogy megállítsuk a további szövetroncsolódást – fejtette ki a doktorúr.
A sérülés helyétől és mértékétől függően kell eldönteni, hogy kell-e további ellátás és be kell-e menni a kórházba. Amennyiben intim részeket ért forróság, a test elég nagy százaléka égett meg, vagy a kar körbe teljesen sérült akkor mindenképpen azonnal orvoshoz kell fordulni, mert félő, hogy szövődmények alakulnak ki.
Mérgezés – Vigyük el, amiből evett
Főleg kisgyerekeknél, de felnőtteknél is előfordulhat mérgezéses baleset. Okozhatja rosszul tárolt háztartási vegyszer, növény, gomba, metiles házipálinka. Mérgezés gyanúja esetén nem sok dolog van, amit tehetünk, súlyos esetben azonnal orvosi ellátásra van szükség.
– Marószermérgezéskor, közvetlenül a mérgezést követő pillanatokban víz itatása hasznos lehet, de később már tilos. Félő, hogy a víz olyan helyekre is eljuttattja a mérgező anyagot, ahol súlyos károkat okozhat. A legokosabb, amit tehetünk, hogy visszük magunkkal, amiből ettünk ittunk. Így sokkal könnyebb lesz megállapítani milyen kezelés lesz a leghatásosabb – hívta fel a figyelmet Dr. Goschler.
Áramütés – Kell az EKG
Egy izzócsere során is érhet minket áramütés, ami, ha nincs szerencsénk, átmegy a szívünkön vagy ahhoz közeli területen. Enyhébb áramütés után is kijár egy alapos orvosi vizsgálat és egy EKG a kórházban.
Fejsérülés – Félórán belül érjen a kórházba
Nem muszáj, hogy bármink eltörjön ahhoz, hogy életveszélyes sérülésünk legyen. Egy izzócserélés során is érhet minket áramütés, ami ha nincs szerencsénk átmegy a szívünkön, vagy ahhoz közeli területeken. Enyhébb áramütés után is kijár egy alapos orvosi vizsgálat és egy EKG, de szerencsére ilyenkor ritkán fordul komolyabb szervi károsodás. Nem kell nagyot esni, elég csak rosszul, ahhoz, hogy beverjük a fejünket.
– Fejsérülés esetén, 3 éves kor alatt legalább 24 órás megfigyelésre bent tartják a beteget, nehogy valamilyen kívülről nem látszó sérülés miatt rosszul legyen. A protokoll hivatalosan úgy mondja, hogy nagyobb gyermekeknél, ha nincs komoly panasz és a baleset mechanizmusa nem utal súlyos sérülés lehetőségére, abban az esetben lehet hazaengedni az illetőt, ha fél órán belül be tud érni a kórházba.
A szakértők szerint lázcsillapító, fájdalomcsillapító, fertőtlenítő, kötszer valójában ez a négy dolog, ami mindig legyen otthon. Esetleg még széntabletta és hashajtó. A házi patikát ezen túl saját szükségleteink szerint bővíthetjük. Akinek száraz a szeme, gyakrabban fáj a füle, vagy sűrűn bedugul az orra az tarthat otthon ezek ellen is készítményeket.