Aktuális

Városi legenda: Színes volt a szakálla Feketeszakállnak

R. K.

Létrehozva: 2019.11.21.

Vérszomjas tengeri fenevadként őrizte meg az emlékezet Feketeszakállt, aki a valóságban kegyelmes kalóz volt. És színes volt a szakálla!

Forrás: Wikipédia

Feketeszakáll 1680 körül született az angliai Bristolban, Edward Teach néven. Ifjú matrózként hamar munkanélküli lett a spanyol örökösödési háború után, így sok társához hasonlóan beállt kalóznak. Negyvenévesen már egy 300 fős francia hadihajó parancsnoka lett. A Karibi-térségben és az Atlanti-óceán nyugati partján portyázott, de a mondákkal szemben csak két évig.

Kanócok a bozontban

Feketeszakáll a becenevét – micsoda meglepetés – bozontos arcszőrzetéről kapta. Jellegzetes zászlóját rettegték a tengereken: egy szívet átszúró fehér csontvázat ábrázolt, kezében kupával, ami sokak szerint valójában homokóra, ami a kalózlét rövidségét jelképezi. 

Charles Johnson brit író – aki az 1700-as években gyakorlatilag maga alkotta meg Feketeszakáll legendáját – azt írta, hogy arcszőrzetében lassan égő kanócok vannak. A vérszomjas dúvadként leírt kalóz valójában kegyelmes volt, csak akkor végezte ki a foglyokat, ha nem kapta meg a váltságdíjat. Színes szalagokat tűzött a szakállába, ezzel gyakorlatilag divatot teremtett.

Felrúgta az esküt

A kalózvezér „Anna királynő bosszújának” nevezte hajóját. 1718 tavaszán Dél-Karolina kormányzója kegyelmet ajánlott Feketeszakállnak, ha megesküszik, hogy befejezi a kalózkodást. A vezér nem csak elfogadta ezt, a hajóját is elsüllyesztette. Megfutamodott a hírtől, hogy Angliából egy egész flottát küldtek rá. Végül senki nem érkezett. Nyár végén már újra fosztogatott, francia hajókra csapott le, ami végzetes hiba volt.

Vágott torokkal is

Virginia kormányzója, a brit Alexander Spotswood egy életre le akart számolni a fosztogatóval. Robert Maynard hajóskapitányt bízta meg, aki az Ocracoke-öbölnél csapott le a kalózvezérre. 1718 novemberében – 301 évvel ezelőtt – Feketeszakáll véres csatában halt meg: átvágták a torkát, de tovább küzdött. Öt golyóval és húsz kardvágással terítették le. Levágott fejét az orrárbocra tűzték.

Azóta keresi a fejét

A tengeren felvillanó megmagyarázhatatlan fényjelenségeket máig „Teach fénye” névvel illetik. A hírhedt kalózvezér a túlvilágot járva a fejét keresi, attól félve, hogy anélkül az ördög nem ismeri fel. Egy észak-karolinai mese szerint Teach koponyáját egy ezüstkupa talpazatának használták: egy helyi bíró állította, egy éjszaka az 1930-as években ivott belőle Ocracoke szigetén. Olyan legenda is él, hogy a fejet a virginiai Norfolknál figyelmeztetésként karóra tűzték. A koponyát valójában kalózok ellopták, egy helyi kovács ezüstkupát készített belőle, rajta a „Halál Spots­woode-ra” szavakkal.

Könyv, film, sorozat

Feketeszakállról először a brit Charles Johnson írt 1724-ben – valószínűleg álnéven – „A legnevezetesebb kalózok rablásainak és gyilkosságainak históriája” című könyvében. Annyira részletesen írt, hogy sokan azt hitték, a szerző maga is kalóz volt. Számos film és tévésorozat őrzi figuráját, Peter Ustinov alakítása legendás a Feketeszakáll szellemében (1968), A Karib-tenger kalózai negyedik részében pedig Ian McShane is eljátszotta.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek