A méz elengedhetetlen összetevője a karácsonyi mézeskalácsnak, de jobb óvatosnak lenni, mert nem olyan egyszerű kiszúrni a hamis mézet.
Forrás: Shutterstock
Ma már mindennel trükköznek, hogy minél olcsóbban és minél gyorsabban tudjanak terméket előállítani. A kínai méz a megszólalásig hasonlít az igazi mézre, de köszönő viszonyban sincs vele. A legtöbb mézet a „mézmaffia” növényi keményítőből előállított édesítőszerrel készíti. A hamis méz és a termelői méz között látszólag semmi különbség nincs, de van néhány praktika, ami jól jöhet vásárláskor.
A hamis és az igazi méz között óriási árkülönbség van. A kínai messze a legolcsóbb, ezért ma már ez uralja a világpiacot.
– A méznek magasak a termelési költségei – kezdi a Borsnak Bross Péter, az Országos Magyar Méhészek Egyesületének elnöke. – Magyarországon körülbelül húszezer méhész van, ebből csak ezer ad el közvetlenül üvegben mézet, hisz vidéken nem könnyű első kézből értékesíteni. A többi méhész pedig a verseny miatt kénytelen a mézét a kereskedôknek hordóban olcsóbban adni, de ezt a vevő nem érzi meg, a csomagolt méz ára ugyanis a boltok polcain ettől nem lesz olcsóbb. Mivel a méz bizalmi termék, a legjobb vásárokon és piacokon venni, ahol ott áll mögötte maga a termelő – mondja a szakember.
Az üzletekben arra kell figyelni, hogy hátul a címkén származási helyként Magyarország legyen feltüntetve. A jó minôségû magyar méz nyolcvan százaléka egyébként külföldre kerül, és ott felhigítják rossz minőségű, kétes eredetû kínai mézzel. Ezeknek nem ismerjük a pontos eredetét, de a származási helyéül azt tüntetik fel, hogy uniós és unión kívüli termékekből készült. A hamis mézeket kukorica-, rizs- és krumplikeményítőből állítják elő mesterséges enzimbontással.