Az édesanyák gyakran aggódnak, vajon gyermekük megfelelően fejlődik-e. Dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, a Budai Allergiaközpont főorvosa a csecsemőkori súlygyarapodásról beszélt.
Forrás: shutterstock
A kicsik az első pár napban általában veszítenek a súlyukból. Ilyenkor indul be a tejtermelés, ez akár több napig is eltarthat.
Az újszülötteknek meg kell tanulni az anyatejet kiszívni a mellből, a tápszeres babáknak a cumisüvegből. Ez nem sikerül elsőre.
Igény szerinti szoptatás javasolt, a szigorú háromóránkénti etetési és mérési rend helyett a csecsemő igényeihez alkalmazkodva, akkor kínáljuk, amikor éhes.
Az anyatejből a kicsik mindig annyit esznek, amennyire szükségük van. A tápszeres babáknál viszont fontos követni az életkoruk szerint javasolt mennyiséget, hogy ne etessük túl.
A súlygyarapodás mértéke az első időszakban gyorsabb, majd 8-12 hónapos kor között lelassul. Az első hónapban még akár 150-200 grammot is hízhat a baba, a 8. hónap körül pedig már csak 90-120 gramm körül.
A kicsiket elég hetente egyszer vagy naponta egy alkalommal, például az esti fürdés előtt mérni.
A kicsi súlya öröklött tényezőkön is múlik. Aggodalomra az ad okot, ha a napi vagy heti méréseken a mérleg nem, vagy alig mozdul, esetleg fogyást mutat, ha nincs napi 4-6 nedves pelenka, rendszeresen széklet.
Azonnali orvosi segítségre van szükség, ha a kiszáradás jeleit látjuk a csecsemőn: a kutacs beesett, sápadt, a szája száraz, a szemei karikásak.