Aktuális

Balázs Fecónál süllő kerül az ünnepi asztalra

Hu-Zo

Létrehozva: 2019.12.17.

Sokan már most, jó előre megveszik a piacokon a karácsonyi asztalra való ünnepi halat. A leg­keresettebb a ponty mellett a harcsa, de idén a fogas és a busa is igen népszerű.

A keresztény karácsony ünnepét a IV. század óta tartjuk. Jézus születésnapját eredetileg december 25-ben állapították meg, és a karácsonyi böjtnek de­cember 24-én éjfélkor lett vége. Böjt idején halat lehetett enni, az nem számított húsételnek.

A húsevés szigorúságát VI. Pál pápa enyhítette 1966-ban.

Krisztus követői

A hal fogyasztásának több magyarázatát is számon tartják. A hal, szimbólumként, a megkeresztelt embereket jelképezi. A Bibliából ismert, hogy Jézus az apostolokat az emberek halászaivá tette. Így lett a kereszt mellett a hal a kereszténység egyik legfontosabb szimbóluma, jelképezve azokat, akik Krisztust követik.

A bőség ígérete

A népi hagyományban is fontos szerepe van a halfogyasztásnak, ott is fontos szimbólumként. A babona szerint a gyors mozgású hal egyrészt gyors haladásra serkenti az elfogyasztóit, másrészt a pikkelyei, az úgynevezett halpénzek, bőséget ígérnek a ház népének. Hasonló jelentéssel bírnak, mint a mák, a lencse, a bab és a borsó. Szárnyas egyáltalán nem kerülhetett az asztalra, mivel a baromfi hátrafelé kapar, és ez rossz előjel a következő évre.

A keresztény Európa ismeri

A karácsonyi halevés, valamennyi európai keresztény országban elterjedt. Akárcsak nálunk, a halászlé a lengyeleknél is elmaradhatatlan fogás az ünnepi vacsorán. A 16. századig karácsonykor kezdődött Magyarországon is az új év, ezért van sok hasonlóság a két ünnep szokásai között. Az ókori Rómában december 17–24. között ünnepelték a téli napfordulót, és erre az időre a nagy lakomák, ivászatok és a zene, tánc volt a jellemző, aminek fénypontja a karácsonyi lakoma lett. A reformáció és a puritanizmus tette aztán később visszafogottá az ünnepeket.

Ilyen egyszerű a halászlé

Lévai Ferenc, a nemzet halásza a halászlé elkészítéséről:
– Tegyük fel a bográcsban a vizet, majd ha felforrt, akkor tegyük hozzá a durvára vágott hagymát és az előre besózott halat. A halszeleteket irdaljuk be körülbelül fél centinként a szálkák miatt, hagyjuk állni egy kicsit, úgy egy jó órát, hogy a só jól átjárja, és csapja ki belőle a vizet! A halászlének nagyjából 50 perc alatt kész is kell lennie. Ha elforrta a habját, 20-25 perc után, nagyjából féltávnál, akkor kicsit vegyük le a tűzről! Adjuk hozzá a pirospaprikát, de ügyeljünk rá, hogy ne csapódjon ki az edény szélére, mert akkor megkeseredik a halászlevünk. Utána még egy negyedórát rotyoghat.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek