Figyelmeztetést adott ki az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) az okostévék miatt. Lehallgatnak, de még meg is zsarolhatnak minket ezeken az eszközökön keresztül. Hogyan lehet elkerülni mindezt?
Forrás: shutterstock
A karácsonyi vásárlási láz kellős közepén tette közzé ismertetőjét az FBI az okos funkciókkal bíró televíziók használatában rejlő veszélyekre.
A mikrofonnal, kamerával, interneteléréssel rendelkező készülékek alkalmasak arra, hogy lehallgassanak, megfigyeljenek minket. De még az okostévén átfutó személyes adatokhoz is hozzá lehet velük férni.
A kiberbűnözők eszközök ezreire, millióira próbálnak folyamatosan betörni, hátha találnak olyat, aminek gyenge a védelme. És ha összejön nekik, alaposan megkeseríthetik az életünket.
Ezeket tehetik velünk:
1. Váltogatják a csatornákat, hangerőt, felnőttfilmeket indítanak el gyerekek előtt
2. A mikrofonon keresztül lehallgatják a beszélgetéseinket
3. A kamerával felvételeket készítenek rólunk
4. A szerzett információk segítségével a tévére kivetített videóban pénzt követelnek
5. Elérhetik az elmentett bankkártyaadatainkat
Így kerülhető el a baj:
1. Vásárlás előtt tájékozódjon, hogy a gyártó mennyire figyel a vásárlói biztonságára
2. Kapcsolja ki a mikrofont, ha nem használja. Így nem tudják hangvezérelni a tévét, de lehallgatni is kisebb eséllyel fogják
3. Ragassza le a kamerát
4. Mindig telepítse a készülékre érkező aktuális szoftveres frissítéseket
Etikus hekkerek többször is feltörték már az okostévék programjait az erre szakosodott, tesztjellegű versenyeken. A gyártók közül pedig többről is kiderült az elmúlt években, hogy eszközeik gyengén védettek, mert maguktól bekapcsol rajtuk a kamera és a mikrofon.