Levegő után kapkodva keresgélhetjük a távirányítót a kanapén, pihegve várjuk, hogy álom jöjjön a szemünkre a sok finomság terhe alatt. Nem kell a patikába szaladni savlekötőért, ha betartja a következő szabályokat az ünnepek alatt.
A következő három nap bizony nem a kalóriák számolgatásáról fog szólni. Szenteste a szűk családi ebéd és vacsora keretén belül még oda tudunk figyelni arra, hogy ne együk túl magunkat.
Ám a következő napokban már vendégek jönnek, vagy mi megyünk szeretteinkhez, így már sokkal nehezebb lesz a dolgunk.
Mérje ki az adagot
Szerintem a tudatosság a legfontosabb ebben az időszakban. A vendégek és a háziasszony részéről is
– kezdte a Bors kérdésére Abonyi Orsolya dietetikus.
A túlevés hasonló rosszullétet tud okozni, mint mondjuk egy gyomorrontás. Karácsonykor nemcsak azzal van a probléma, hogy az ember degeszre eszi magát, hanem azzal is, hogy mennyiféle étel csúszik le valakinek a torkán.
Az emésztőrendszer ilyenkor fokozott munkára van kényszerítve, és ha az ember nem figyel arra, hogy mennyi az elég, akkor akár epegörcs is jelentkezhet.
A vendéglátó könnyíthet a többiek dolgán, ha előre elmondja, hányféle fogásra kell számítaniuk, nehogy valaki már az elején jóllakjon és utána már minden másból csak az íze kedvéért egyen egy kicsit, mert ezzel csak degeszre tömi magát és utána kínlódhat órákig.
Jó megoldás lehet az is, ha előre kitálalunk tányérokra, ezzel megszabva az adagot. Ebben az a jó, hogy a kreativitásunkat is megcsillogtathatjuk a tányér díszítésével, ahogy elrendezzük az ételeket rajta
– adott hasznos tippet a szakértő.
Vendégként is tehetünk a túlevés ellen. A zöldségek segítenek elkerülni a tömérdek kalóriát. Ezért, ha van az asztalon saláta, akkor abból is szedjen, ne csak a húsból és a köretből.
– Az ünnepek alatt elfeledkezünk a folyadékfogyasztásról, vagyis a kalóriamentes folyadékokról. Az alkoholos italok mellé is érdemes vizet, szódát fogyasztani. A cukros üdítők helyett lehet limonádét készíteni gyümölcsökkel – magyarázta Orsolya.
A rossz tárolás is bajt okoz
Óriási hiba, ha nem jól tárolja az ételt, így ugyanis könnyen gyomorrontás lehet a karácsonyi lakoma vége. Vannak olyan ételek, amelyek a hozzávalójuk miatt jobb, ha csak kisebb adagban készülnek.
Ilyen például a halászlé, a gombás, a tojásos és tejes, tejszínes ételek. Ezekből érdemes csak annyit csinálni, ami nap végére elfogy, mivel még a hűtőben is gyorsabban szaporodnak rajta a baktériumok, mint más ételeken.
Egy kevés bacival még elbír a szervezet, de ha túl sokat kap, jön a rosszullét
– mondta a Borsnak korábban dr. Bense Tamás családorvos.
– Fontos, és mindenkinek észben kellene tartani, hogy a már kiengedett fagyott húst sem szabad újrafagyasztani, ezeket el kell fogyasztani! – tette hozzá a doktor, aki szerint ezekben az esetekben az étkezés után hányás, hasmenés jelentkezhet.
Így kerülheti el a túlevést:
– Ne kapkodjon az étkezéssel! Ha leül a család, akkor mindenki élvezze ki az ünnepi menü ízeit, ugyanis a kapkodás csak gyomorfájást okoz.
– Legyen elég! Ha azt érzi, hogy tele van a gyomra, akkor már ne próbáljon meg még egy süteményt lenyomni a torkán. Várjon, hogy a gyomor megeméssze az ételt, utána már lehet szó a sütiről.
– Egy kupica pálinka segíthet a gyomornak megküzdeni a rengeteg finom falattal.
– Közvetlenül evés előtt igyon meg egy nagy pohár vizet, így az valamennyire eltelíti a gyomrot, így kevesebbet fog enni.