A kacsahúst egész évben élvezettel fogyasztjuk – miért pont a karácsonyi asztalról maradna le? Ezt a konfitált változatot napokkal korábban elkészíthetjük, így gyorsan és „illatmentesen” varázsolhatunk belőle ünnepi fogást. A különleges köret pedig egyedivé teszi ezt a megszokott ételt.
Leves
Hozzávalók (4 adag):
20 dkg aszalt szilva
6 dkg barna cukor
½ kk só
8 szem szegfűszeg
egy rúd fahéj
1 dl száraz, jó minőségű vörösbor
1 dl tejszín
a tálaláshoz: aszalt szilva
Elkészítés (30 perc): Egy liter vizet a cukorral, leheletnyi sóval és a fűszerekkel felforralunk. A szegfűszegeket praktikus teatojásba tenni, hogy turmixolás előtt könnyen kivehessük. Hozzáadjuk a bort és az aszalt szilvát, és 15 percig főzzük. Azután kivesszük a fűszereket, a levest összeturmixoljuk és belekeverjük a tejszínt. Tálaláskor aszalt szilva szemeket is tehetünk bele.
Főétel
Hozzávalók (6 adag):
6 kacsacomb (kb. 1,1 kg)
2 tk só
1 kk bors
1 kk kakukkfű
2 babérlevél
40 dkg kacsazsír
1 fej fokhagyma
1-1 rozmaring- és kakukkfűág
Elkészítés (3 óra): A sóból, a borsból és a kakukkfűből fűszersót készítünk, amivel bedörzsöljük a combokat, majd egy éjszakára a hűtőbe tesszük. Felhasználás előtt leitatjuk róla a nedvességet, majd egy felforrósított, száraz serpenyőben körbe sütjük a combokat. Utána egy mély sütőtálba rakjuk őket, mellé tesszük a félbevágott fokhagymafejet, a kakukkfű- és rozmaringágat, a babérlevelet, majd ráöntjük a felolvasztott zsírt. Előmelegített, 120 fokos sütőben kb. 2,5–3 óra alatt készül el. Régen így tartósították a húst – amíg teljesen befedi a zsír, nem romlik meg. Fogyasztás előtt a combokat egy serpenyőben újra átsütjük, egyrészt így felmelegítjük, másrészt ropogósra sül a bőre.
Húsmentes megoldás
Hozzávalók (4 adag):
1 hokkaido tök
20 dkg quinoa
20 dkg főtt csicseriborsó
10 dkg lágy kecskesajt
1 ek szezámmag
4 ek gránátalmamag
4 tk apróra vágott mentalevél
4 tk mogyoróolaj
1 lime leve
1 l zöldség alaplé
1 kk só
Elkészítés (50 perc): Az alaplében puhára főzzük a quinoa magot, a végén lassan elforraljuk alóla a levet. Egy tálban összekeverjük a főtt quinoát, a csicseriborsót, a mogyoróolajat és a mentalevelet. Megszórjuk gránátalmamaggal, szezámmaggal és meglocsoljuk a lime levével. A tököt vékony gerezdekre vágjuk, és grillserpenyőben mindkét oldalát átsütjük a szeleteknek. A quinoa salátával tálaljuk. A tányéron adjunk hozzá egy-egy evőkanál lágy kecskesajtot is.
Köret
Hozzávalók (4 adag):
8 nagyobb cékla
20 dkg vöröslencse
1 gerezd fokhagyma
1 kis fej hagyma
1 kk római kömény
20 dkg kecskesajt
10 dkg zsemlemorzsa
1 tk só
1 kk friss kakukkfűlevél
2 ek olaj
3 dl csirke alaplé
Elkészítés (60 perc): Hámozzuk meg a céklákat, vágjuk őket félbe, és a vágott oldalával lefelé fordítva sorakoztassuk őket egy tepsibe simított sütőpapírra, és sózzuk meg. 160 fokra előmelegített sütőben süssük 30 percig. Közben az olajon pirítsuk meg a kockára vágott hagymát és a zúzott fokhagymát, majd keverjük hozzá a vöröslencsét. Engedjük fel az alaplével, szórjuk bele a római köményt és lefedve 15 perc alatt főzzük puhára. A céklát rövid hűtés után vájjuk ki úgy, hogy ½ cm vastag fala maradjon. A vöröslencsét keverjük össze a kecskesajttal, a kakukkfűvel és az apróra vágott céklával (amit kivájtunk belőle). A keveréket töltsük a céklába, szórjuk meg a tetejét zsemlemorzsával, és 160 fokos sütőben süssük 15 percig. Salátával remek, könnyű főétel, de vörös húsok vagy sült kolbász mellé köretnek is kínálhatjuk.
Desszert
Hozzávalók (4 adag):
4 közepes körte
3 dl fehér bor
3 ek méz
1 kk fahéj
10 dkg csokoládé
Elkészítés (30 perc): A bort keverjük össze a mézzel és a fahéjjal. A körtéket hámozzuk meg, és fedő alatt pároljuk puhára az ízesített borban, gyakran átforgatva benne. Ha a körte elkészült, a bort forraljuk be a felére, és oldjuk fel benne a csokoládét. Tálaláskor ezzel locsoljuk meg a körtéket.
A nagymama receptfüzetéből
Hozzávalók (6 főre):
80 dkg sertés lapocka darálva
10 dkg darált füstölt szalonna
10 dkg darált füstölt kolbász
2 kis fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
kis csokor friss kapor
só, bors,
borsikafű ízlés szerint
2 dl hideg víz
1 púpos ek fűszerpaprika
10 dkg rizs
10 db nagyobb káposztalevél
1 kg vágott savanyúkáposzta
10 dkg füstölt császárszalonna
20 dkg főtt, füstölt sertéstarja
3 db TV paprika
3 db paradicsom
2 db egész tojás
Tejföl a tálaláshoz
Elkészítés (3 óra)
Töltelék: A darált húst, a darált füstölt szalonnával és kolbásszal egy keverőtálba tesszük. Hozzáadjuk a félig megfőzött rizst. Ízesítjük sóval, borssal, borsikafűvel, friss kaporral és 2 gerezd fokhagymával. Hozzáteszünk 1 fej nagyon finomra vágott vöröshagymát és a 2 db egész tojást. Összedolgozzuk, hogy egy formázható massza legyen belőle. Majd 10 gombócot formázunk belőle, amelyet a káposztalevelekbe töltünk.
Káposzta: Odatesszük a szálas káposztát. Kevés olajon a félszer fél centisre vágott füstölt császárszalonnával és főtt, füstölt tarjakockákat elkezdjük pirítani. Hozzátesszük az 1 fej finomra vágott vöröshagymát, a 3 db apró kockára vágott TV paprikát és a 3 db apró kockára vágott tisztított (forrázott, héját leszedett) paradicsomot. Majd rátesszük a kimosott, apróra szeletelt káposztát. Sóval, borssal, borsikafűvel és kaporral ízesítjük. Megszórjuk egy minimális pirospaprikával. Fölengedjük annyi vízzel, hogy bőven ellepje. A tetejére helyezzük a töltelékeket és lassú tűzön 110 fokon, 1 óra alatt készre főzzük. Tejföllel tálaljuk.