Aktuális

Pipás Pista néven ölt a bérgyilkosnő

H. R.

Létrehozva: 2019.12.07.

A férfiak elleni gyűlölet és az asszonyokkal szembeni együttérzés miatt ölt Pipás Pista, aki valójában nő volt. A mendemondák szerint simán asztal alá itta és helybenhagyta a férfiakat a kocsmában.

Pipás Pista néven ölt a bérgyilkosnő

Élt egy nő Szeged környékén, akinek életéről legendák születtek a 19. században. Tetteiről könyvet és színdarabot is írtak, s már egy film is tervbe van véve.

Pipás Pistának, lánykori nevén Fődi Viktóriának már a születési helye is baljóslatú, Átokházán, a mai Ásotthalmon született 1886-ban. Életéről kevés hiteles forrás maradt fenn. Vélhetően szegény család gyermekeként látta meg a napvilágot, apja részeges volt, gyakran bántalmazta a családját.

Viktóriát fiatalon, 13 évesen szülei eladták cselédnek a tartozásaik miatt. Sulák Mórichoz került, aki nem bánt vele jobban: rendszeresen megerőszakolta, a pletykák szerint még gyereket is szült neki a szerencsétlen lány. Míg nála élt, rászokott a pipázásra. 18 éves korában kiházasították, Rieger Pálhoz került, aki ugyanolyan durván bánt vele, mint a korábbi férfiak az életé­ben. Nem csoda, ha megutálta őket. Viktória állítólag hat gyermeket szült, de közülük csak egy lány maradt életben, ám őt is árvaházba adta, miután férje eltűnt az első világháborúban. Egyedül maradt, és valamiből el kellett tartania magát.

Saját bevallása szerint először azért öltött férfiruhát, hogy könnyebben találjon munkát. Ekkortájt ragadt rá a gúnyneve: Pipás Pista. Gyakran megfordult a helyi kocsmában, a Kutyakaparó csárdában, ahol bármikor az asztal alá itta a férfiakat, és ha kellett, jól ellátta a bajukat. Egyik megbízatását is itt kapta. Egy asszony kereste meg azzal, hogy ölje meg sógorát, Dobák Antalt, mivel már csak nyűg, beteges, nem képes utódot nemzeni, és amúgy is más tetszik már a lányának. Fi­zetni nem igazán tudott a felbujtó, né­mi pénzecskén kívül inkább ételt és italt ajánlott fel. Dobák Antal nem sokkal később öngyilkos lett. Ahogy 1919-ben Börcsök István is. Ebben az időben sokan má­sok is. Felakasztották magukat? Vagy mégsem?

A hatóságok nem is foglalkoztak az esetekkel, amíg nem kaptak egy névtelen levelet. A bíróság kiderítette, még életben voltak, amikor megfojtották őket, és csak utána akasztották fel a testeket. Pipás Pistát és bűntársait csak ezért a két gyilkosságért ítélték el, de senki se tudja, hányat követhettek el valójában. Rieger Pálnét, alias Pipás Pistát halálra ítélték. A szóbeszéd szerint azzal a kötéllel akasztották fel, amivel megölte az áldozatait, de valójában kegyelmet kapott Horthy Miklós kormányzótól. A börtönben halt meg 1940-ben.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek