Aktuális

Szabad a csók és a fagyöngy

Bors

Létrehozva: 2019.12.22.

Forrás: Pixabay

A fagyöngy az egyik legrégebben ismert gyógynövény, ami karácsonykor kerül ugyan a figyelem kö­zéppontjába, pedig egész évben ajánlott használni  érelmeszesedés megelőzésére és a magas vérnyomással, visszerekkel küzdőknek. A fehér fagyöngy örökzöld, élősködő növény. Lombos fákon (nyár, hárs, akác) fordul elő: gazdanövényen gömb alakban függ, levelei bőrszerűek,  bogyótermése fe­héres színű, ragadós nedvű, emberre mérgező! Gyógyászati célokra a növény leveleit és ágvégeit hasznosítjuk, a bogyóktól megtisztítva. Hatóanyag-tartalma függ a szedés idejétől és a gazdafától. A galagonya­bokorról gyűjtött fa­gyöngy hatékonyabb vérnyomáscsökkentő.

Gyógyhatásai: teája nyugtatja és erősíti a szívet, csökkenti a pulzusszámot, jó hatással van az ingadozó vérnyomásra. Tisztítja az ereket, jó szédülésre, fülzúgásra, visszérre, javítja a koncentrációs képességet. Gyógyír belső vérzések ellen, csillapítja a seb-, méh-, tüdő- és orrvérzést. Enyhén vízhajtó. Köhögésre, asztmatikus görcsökre is kiváló. Nyugtató hatása miatt epilepsziás rohamok megelőzésére, fejfájásra is használják. Csökkenti a vér cukorszintjét, ja­vítja az immunrendszer mű­ködését.

Külsőleg: érszűkületre, visszérre, ízületi fájdalmakra meleg borogatást készíthet leveléből. Gyógyteát hi­deg vi­zes áztatással ké­szítsen. Egy púpozott teáskanál fagyöngyöt adjon 2,5 dl vízhez, majd egy éjszakán át hagyja állni. Másnap kicsit me­legítse fel és szűrje le. Ízesítés nélkül, étkezés előtt igya.

Jó tudni

A fehér fagyöngyöt könnyű összetéveszteni a tölgyfákon élősködő sárga fagyönggyel, így a legbiztosabb, ha a növényből készített gyógyteát, kapszulát vagy tinktúrát vásárol.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek