Forrás: Pixabay
A fagyöngy az egyik legrégebben ismert gyógynövény, ami karácsonykor kerül ugyan a figyelem középpontjába, pedig egész évben ajánlott használni érelmeszesedés megelőzésére és a magas vérnyomással, visszerekkel küzdőknek. A fehér fagyöngy örökzöld, élősködő növény. Lombos fákon (nyár, hárs, akác) fordul elő: gazdanövényen gömb alakban függ, levelei bőrszerűek, bogyótermése fehéres színű, ragadós nedvű, emberre mérgező! Gyógyászati célokra a növény leveleit és ágvégeit hasznosítjuk, a bogyóktól megtisztítva. Hatóanyag-tartalma függ a szedés idejétől és a gazdafától. A galagonyabokorról gyűjtött fagyöngy hatékonyabb vérnyomáscsökkentő.
Gyógyhatásai: teája nyugtatja és erősíti a szívet, csökkenti a pulzusszámot, jó hatással van az ingadozó vérnyomásra. Tisztítja az ereket, jó szédülésre, fülzúgásra, visszérre, javítja a koncentrációs képességet. Gyógyír belső vérzések ellen, csillapítja a seb-, méh-, tüdő- és orrvérzést. Enyhén vízhajtó. Köhögésre, asztmatikus görcsökre is kiváló. Nyugtató hatása miatt epilepsziás rohamok megelőzésére, fejfájásra is használják. Csökkenti a vér cukorszintjét, javítja az immunrendszer működését.
Külsőleg: érszűkületre, visszérre, ízületi fájdalmakra meleg borogatást készíthet leveléből. Gyógyteát hideg vizes áztatással készítsen. Egy púpozott teáskanál fagyöngyöt adjon 2,5 dl vízhez, majd egy éjszakán át hagyja állni. Másnap kicsit melegítse fel és szűrje le. Ízesítés nélkül, étkezés előtt igya.