Egy eltévedt tűzijáték olyan, akár a puskagolyó. Még véletlenül se vegyen bóvlit, mert életveszélyes!
Tűzijáték nélkül nem is lehet igazi a szilveszter. Évről évre egyre többen vesznek rakétákat azért, hogy maguk is hozzájáruljanak az éjszaka fényeihez. A petárdázást már betiltották, tűzijátékot azonban bárki vehet, aki betöltötte a 18. életévét. Nem mindegy azonban, hogy hol és kitől veszi, sőt az sem, hogy milyen terméket visz haza: pillanatok alatt megvan a baj, főleg akkor, ha kétes eredetű rakétáról van szó.
Védjegy nélkül ne!
A pirotechnikai eszközöket több kategóriába sorolják. A „kis” tűzijátékokban viszonylag kevés a robbanóanyag, és egész évben megvásárolhatók 18 éves kor fölött. Ezek az úgynevezett 1-es és 2-es típusúak, s szintén hangosak és látványosak.
A 3-as kategóriájúak viszont csak december 28. és 31. között kaphatók engedély nélkül.
– Egy ember maximum húsz kiló nitrocellulóz hatóanyag-tartalmú eszközt vehet. Ez a mai modern lőpor – kezdte a Borsnak Burka Viktor, a Madison Events Kft. pirotechnikai cég ügyvezetője.
– Idén 664 ideiglenes forgalmazási engedélyt adtak ki, a legálisan árult termékekhez minden esetben magyar nyelvű használati útmutató tartozik – mondta el Povázsai Sándor, az Országos Rendőr-főkapitányság rendészeti osztályának vezetője. A leírás mellett még egy úgynevezett CE jelölés biztosít arról, hogy biztonságos a termék.
Sík talaj a biztonságos
A tűzijátékokat december 31-én este hat órától január 1-jén reggel hat óráig lehet elhasználni. Amikor előkészíti a telepeket, ellenőrizze azokat!
– Nedves, vizes tűzijátékot ne gyújtson meg! A folyadék megváltoztatja az égés idejét, tönkreteszi a terméket. Az elázott rakéta fel sem száll, a földön lövell szét, ezzel pedig sérülést és tüzet okozhat – figyelmeztet Burka Viktor szakértő. – Minden esetben sík terepen helyezze el a telepeket és támassza ki azokat! Ha nincs más, két tégla is megteszi. Amikor meggyújtja a rakétát, ne hajoljon fölé! Ha fejbe találja, olyan, mintha puskával lőnék meg. Ennél fogva ember felé se tartsa soha! Oldalról közelítsen, és ha tüzet fogott hátráljon! Legalább 10-15 méter távolságot tartson a teleptől, és másokat se engedjen közelebb! – magyarázta a Bors kérdésére a biztonsági szabályokat a szakértő.
Veszélyes tárolni
A felhasználási határidő után öt napja van mindenkinek, hogy a megmaradt pirotechnikai eszközöket visszavigye. Ez idő alatt az ideiglenes árusoknak is maradniuk kell, hogy visszavegyék az el nem lőtt rakétákat.
– Semmi esetre se tartogassa, tárolja! A pirotechnikai eszközöknek is van szavatossági idejük, ami nagyban függ a tárolási módtól is. A nem megfelelően tárolt, sérült termékek sokkal nagyobb kockázatot jelentenek.
A pince, a nyirkos helyek nem alkalmasak a tűzijáték tárolására, de például a padlás sem, mert ott nyáron túl meleg van, gyulladásveszélyes helyzet alakulhat ki. Igazából csak veszélyei vannak a fel nem használt rakéták tárolásának a szakértők szerint.