Egyre divatosabb minden, ami természetes, a rokkázás reneszánszát kezdi élni. Füzes Zsuzsanna öt gyermekét öltözteti.
Ma már a legtöbben csak a mesékből ismerik a rokkát és az orsót, pedig annak idején számos háziasszony használta, ráadásul a lányok maguk készítették a stafírungjukat. Füzes Zsuzsanna gyerekkorában is ruhákat varrt babáinak, egyébként kilenc évvel ezelőtt kezdett érdeklődni a rokkázás iránt. Amint kipróbálta, tudta, ez egy szerelem lesz.
– Főleg a kender- és a lenfonás volt itthon elterjedt, de szőnyeget például gyapjúból szőttek – kezdte Zsuzsanna. Régen a családok végigvitték a folyamatokat. Juhot tenyésztettek, a gyapjúból fonalat készítettek, majd anyagot szőttek belőle.
– A skandinávoknál hobbi szinten megmaradt. Az angolszászok hozták újra divatba. Nagyjából tíz éve hozzánk is visszatért, napról napra egyre népszerűbb – árulta el Zsuzsanna.
– A juhászat megmaradt és a szövés is, de a fonalkészítés nem. Szövőközösségek a mai napig vannak, de gyári fonalakkal dogoznak. Én elsősorban ruhákat készítek a gyerekeimnek. A fonalból sapkát, sálat, pulóvert kötök vagy anyagot készítek, amiből bármit meg tudok varrni. A fonal vastagságát is tudom szabályozni. Egy légies kendőhöz például vékony kell, míg egy pulcsihoz vastag – magyarázza az asszony, aki öt gyermek édesanyja. Zsuzsanna egy állattartótól veszi a gyapjút.
– Mosom, tisztítom, majd kifésülöm vagy kártolom. Utóbbiaktól lesz könnyen használható a gyapjú. Rokkán vagy kézi orsón lehet megfonni, a kezdőknek a kézi orsót javaslom. Ma már itthon is lehet kapni, modern fajták is vannak, amikkel könnyebb a munka. Most már a színekkel is kísérletezgetek – mondta el Zsuzsanna, aki szívesen megtanít bárkit a mesterségre.