Saját tapasztalatból állítom, a téli hidegben, esőben, hóban csak és kizárólag felkészülten üljön autóba bármilyen távolságra is készül! A közeli, néhány utcára lévő célpontig vagy egy alpesi síparadicsomig ugyanolyan problémák merülhetnek fel.
A röpködő mínuszok, a szürke és rövid nappalok, a csúszós utak és a behavazott parkolók, lefagyott szélvédők időszakában gyakrabban fordulnak elő az időjárás okozta rendkívüli helyzetek.
Mindenekelőtt célszerű egy autószerviz felkeresése is egy téli átvizsgálásra és felkészítésre, hogy biztosak legyünk abban, autónk műszaki állapota megfelel a cudar körülményeknek. De a megfelelő műszaki állapot mellett érdemes arra is figyelni, mi legyen az autónkban télen.
A téli időjárás nagyon gyorsan képes változni, egy hószállingózás akár egy óra alatt is erős hóesésbe fordulhat, amely alaposan próbára teheti a járművezetőt és autóját egyaránt.
Amikor hirtelen elakad a forgalom az autópályán vagy a csúszós hegyi úton fel kell adni a továbbhaladást, amíg azt meg nem tisztítják – főleg, ha ez valahol elhagyatott helyen történik –, nagyon jól jön egy vagy két meleg takaró, a tartalék ivóvíz, némi édesség vagy energiaszelet és a feltöltött mobiltelefon.
Ez utóbbival kapcsolatban csak mellékesen: az autótöltő nem luxus, mert néha nagyon nagy szükség lehet rá, így például a téli hidegben már lemerült telefonunk újratöltéséhez.
Érdemes egy külön akkut (powerbank) is bekészíteni a kesztyűtartóba, hiszen az autó akkumulátora is véges teljesítményű. Ha nagyobb a baj, sokat számít a csomagtartóban megbújó vontatókötél, a hólapát, a mérethelyes hólánc és az indítókábel.
Az autó üzemanyagtartálya is minimum fél felett legyen rendszeresen, hogy elakadás esetén is legyen megfelelő tartalék.
Jellemző téli szituáció, amikor az éjszakára magára hagyott autónkat kell mozgásképessé tenni. Ilyenkor már az is probléma lehet, hogyan nyissuk ki az ajtaját. Ezért nagyon fontos téli kellék a zárnyitó és a jégtelenítő spray.
Ezt persze érdemes az autón kívül, mondjuk a táskánkban tartani, mert semmit nem ér, ha kinyithatatlan utastérben van a megoldás kulcsa. Aztán lehet a mindenféle, lehetőleg hosszú nyelű kaparóval ellátott keféket megragadni és a szélvédőt megtisztítani.
Személy szerint én a kocsiban még előforduló CD-tokokat szoktam használni erre a célra, melyek kellően szélesek, hogy gyors munkát végezhessek.
Nagyon tanácsos tartalék téli ablakmosót tartani a csomagtartóban. Előfordulhat ugyanis, hogy akár rövid úton is olyan nagy a sár, vagy a mocskos víz felverődése a szélvédőre, hogy szinte folyamatosan szükség van a mosóvízre, és az gyorsan elfogy.
Egészen komoly vezetési probléma forrása, ha akárcsak 10-15 kilométert is kell alig átlátszó ablakkal vezetni a következő benzinkútig. Arról nem beszélve, mennyire árt az ablaktörlő gumijának, ha szárazon vagy nem elég vízzel kenjük vele a sarat a szélvédő jobb és bal sarka között.
Nem életmentő, de megkönnyíti a dogunkat egy elemlámpa, egy a csomagtartóban lapuló gumicsizma vagy egy vészjelző lámpa, amivel fel tudjuk hívni magunkra a figyelmet.
Megesik, hogy az ember megfelelő téli felkészültség vagy pénz hiányában saját leleményességére kell, hogy hagyatkozzon. Egy pár zokni mindig jól jöhet télen az autóban. Azon túl, ha fázna a lábunk, tökéletes lehet a kezünkre húzva lesöpörni a havat, apropó, az ecetes víz is kitűnő jégtelenítő szer!
Jégkaparásra alkalmas a CD-tokon kívül még egy elhasznált bankkártya vagy egyéb műanyag kártya is.