Az már jó ideje tudományos tény, hogy a szolárium használata növelheti a laphámrák kockázatát, ám nemrégiben az is kiderült, hogy mennyire. Igen komolyan, ugyanis a magukat barnítók 83 százalékkal nagyobb eséllyel lettek betegek.
Forrás: shutterstock
Az már jó ideje tudományos tény, hogy a szolárium használata növelheti a laphámrák kockázatát, ám nemrégiben az is kiderült, hogy mennyire. Igen komolyan, ugyanis a magukat barnítók 83 százalékkal nagyobb eséllyel lettek betegek.
Egyre gyakoribb
A laphámrák az egyik leggyakoribb daganattípus, és előfordulása évről évre folyamatosan nő. Az már eddig is ismert volt, hogy ez a bőrrákfajta összefügg az ultraibolya sugárzással, azonban eddig jóval több hangsúlyt kapott e tekintetben a melanóma és a természetes napfény.
Most azonban a laphámrák és a szoláriumhasználat összefüggései kerültek előtérbe. A JAMA Dermatology című orvosi szaklapban megjelent publikációból kiderült, hogy a szolizás sűrűsége, rendszeressége vagy az egyszeri időtartamok hossza mennyire befolyásolja a bőrdaganat kialakulását. Az eredmények lesújtóak.
15 évet vizsgáltak
Norvég, angol és ausztrál kutatók több mint 159 ezer nő adatait elemezték. A vizsgálati szempontok között nem csak az egészségi mutatók szerepeltek, a dohányzásra, a hajszínre, a szeplők meglétére, a természetes bőrszínre és a leégések számára is rákérdeztek.
Ezen kívül azt is részletesen elemezték, a résztvevők mikor és mennyit szoláriumoztak kamaszkoruk óta. A választható válaszok a „soha”-tól a „több, mint hetente egyszer”-ig terjedtek. A válaszadók életét átlagosan 15 évig követték még, ezalatt pedig a résztvevő 159 ezer nő közül 597-nél alakult ki laphámrák.
Amikor összehasonlították azon nők adatait, akik a legtöbbet szoliztak azokéval, akik sosem tették ezt, a laphámrák kialakulásának relatív kockázatát 83 százalékkal találták nagyobbnak. A tanulmányból az is kiderült, hogy nem az egyszeri időtartam a meghatározó, hanem a szoláriumban töltött időszak mintegy összeadódva növeli a rizikót.
A kutatás csakis nőket vizsgált, bár igaz, hogy a szakértők azt nem tudták utánkövetni, hogy az egyes szoláriumok ultraibolya sugárzása mennyire volt intenzív.
Mi is az a laphámrák?
A laphámrák – spinalioma – jellemzően éppen a sugárzásnak erősebben kitett testtájakon mutatkozik meg, elsősorban a középkorúaknál, idősebbeknél, akik az évek során összességében már sok időt töltöttek napon, és ahogyan az új kutatásokból kitűnik, a szoláriumban – hívja fel a figyelmet dr. Rózsa Annamária, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza.
Ez a daganattípus a bőr hámsejtjeiből kiinduló rosszindulatú folyamat, amelynek lényege, hogy a hámsejtek olyan burjánzásba kezdenek, melynek során egy szemmel látható, kezdetben ártalmatlan képződmény, majd egy nem gyógyuló seb jön létre, ami esetleg érzékeny, vérzik és viszket is, ugyanakkor nem minden esetben.