Aktuális

80 nap alatt a Föld körül – Újságírónő bizonyította be Verne regényének valódiságát

BoBe

Létrehozva: 2020.01.13.

Többhetes hajóutak, hosszú napokon át tartó vonatozások és egy fiatal hölgy, aki egyedül vágott neki a nagyvilágnak. Nellie Bly fejébe vette, hogy végigcsinálja a Verne-regény útvonalát, végül 72 nap alatt utazta körbe a Földet. 

Nellie Bly tehetséges újságírónő volt az 1800-as években. Nevéhez számtalan korabeli leleplezés fűződik, mint például az elmegyógyintézetben töltött időszakának publikációja. Büszkén viselte a rá ragasztott nevet, ami a „világ legbátrabb újságírója” volt. De addig nem nyugodott, amíg be nem bizonyította, hogy Jules Verne regénye – a 80 nap alatt a Föld körül – igenis véghez vihető. 

Egy évig győzködte főnökeit

Egy éven keresztül győzködte főnökét és a New York World tulajdonosát, magát Joseph Pulitzert, hogy engedjék el a hosszú útra. Hiába akartak kíséretet a fiatal hölgy mellé, Nellie kijelentette, hogy egyedül egy bőrönddel akar nekivágni az útnak. Még a felajánlott revolvert sem volt hajlandó eltenni, annak ellenére, hogy nem túl biztonságos az utazás egyedül egy fiatal hölgynek. Így pár darab fehérneművel, egy váltás ruhával és az íráshoz szükséges dolgokkal bőröndjében nekivágott az útnak. Hogy nem volt egy rutinos utazó, már a legelső útján kiderült, hiszen ameddig hajóval eljutott New Yorkból Londonig, olyan tengeribeteg lett, hogy majdnem le kellett fújni az utazást. De gyorsan megszokta az émelyítő hajókázást, és nem törődve az idővel, még egy kétnapos kitérőt is tett Párizsban. 

Tippelhettek az olvasók 

Bár biztosan megnézte az Eiffel-tornyot, mégsem emiatt érkezett a nagyvárosba. Nem mással beszélt meg egy találkozót, mint magával az utazás kitalálójával, Jules Vernével. Az író izgatottan hallgatta végig, hogy a fiatal újságíró véghez akarja vinni a lehetetlennek tűnő utazást. Mivel akkoriban már egészen fejlett volt a távkommunikáció, Nellie-nek lehetősége volt elküldenie a különböző bejelentkezéseit és beszámolóit a New York-i szerkesztőségbe. Az írások akkora érdeklődést keltettek, hogy a New York World szerkesztői külön tippjátékot indítottak, hogy vajon hány nap alatt sikerül körbeérnie a Földet az újságírónak? A nyertes egy európai nyaralást kapott ajándékként. 

Két hétig nem adott magáról életjelet 

Érdekes módon a konkurens lap, a Cosmopolitan is ugyanaznap indította el egyik kolléganőjét, úgy tálalva az egészet, mint egy versenyt. Elizabeth Bisland egy hónapja érkezett a magazinhoz és megkapta élete egyik legnehezebb feladatát: neki a másik irányból, vagyis Liverpoolból indulva kellett legyőznie versenytársát. A magazin számítása azonban nem jött be, hiszen a Cosmopolitan havonta egy számával nem tudta fenntartani az olvasók érdeklődését, ellenben a New York World naponta adta ki az újabb beszámolókat az útról. Egyetlen időszak volt, amikor úgy tűnt, hogy véget érhet az út, amikor Japánból Kaliforniába tartott Nellie és két héten keresztül hánykolódott a Csendes-óceánon (a regényben ez 22 nap volt).

Ez idő alatt egyetlen betűt sem tudott küldeni a szerkesztőségbe, és az emberek lelkesedése is csökkenni kezdett. De a sikeres kikötést San Franciscóban mégis tömegek ünnepelték, főleg, hogy Nellie az utazás nehéz szakaszán már sikeresen túl volt. Onnan már csak egy vonatút választotta el New Yorkig. A hős főnöke kibérelt számára egy egyvagonos vonatot, ami nem tartotta be a menetrendet és egészen a nagyvárosig vitte a lányt. Utána jött még egy hajóút, végül a tervezett 80 nap helyett mindössze 72 nap, 6 óra és 11 perc alatt teljesítette a távot. Nem sokkal később megjelent a könyve is 72 nap alatt a Föld körül címmel. De nem sokáig élvezte ki a sikert Nellie, hiszen 1895-ben alig egy hónap ismertség után összeházasodott egy 73 éves iparmágnással, abbahagyta az újságírást és haláláig a család gyárait igazgatta. 

A híres útvonal, ami körbeszeli a Földet 

Angliából Olaszország déli csücskéig vonattal. A Szuezi-csatornán át Bombayig hajóval. Onnan keresztül az indiai szubkontinensen Calcuttáig vonattal. Onnan hajóval Hongkongba. Tovább egy másik hajóval Japánba. Át a Csendes-óceánon a következő hajóval San Franciscóba. Keresztül Amerikán vonattal New Yorkig. Onnan egy újabb hajóval Liverpoolba. Majd vonattal át Londonba. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek