Előfordult, hogy kutyáját póráz nélkül sétáltatta, mondván, mindig szót fogad, és úgysem szökik el? Ne tegye többé, mert jogszabály tiltja!
Forrás: Shutterstock
Egy Bors-olvasó panaszolta el, hogy a minap életre szóló incidensben volt része.
– Mint minden reggel, levittem a kiskutyámat sétálni, természetesen pórázon. Az utcán szembe jött velünk egy másik eb, amin nem volt póráz, rátámadt az enyémre. Hirtelen felkaptam a tacskómat az ölembe, a szerencsén múlott, hogy nem harapott meg engem is a támadó kutya. A gazdája ugyan elnézést kért, de mintha mi sem történt volna, sétáltak tovább – mesélte Eszter, aki jogosan háborodott fel a póráz nélkül sétáltatott kutyán.
Plázában is kell 2011. január elseje óta él az erre vonatozó jogszabály.
„Belterület közterületén – kivéve az ebek futtatására kijelölt területet – ebet csak pórázon lehet vezetni, valamint közterületen ebet csak olyan személy vezethet, aki az eb irányítására, kezelésére és féken tartására képes.” – hangzik a rendelet.
– Nagyon fontos, hogy mindenki betartsa ezt a szabályt. Még a legokosabb és legbetanítottabb kutyánál is előjöhetnek az ösztönök, hiszen mégiscsak állatokról van szó. Emellett nemcsak közterületeken kötelező a póráz, hanem nyilvános állatbarát helyeken is, például plázákban, éttermekben – mondta el Nyakas Gábor kutyaviselkedés-szakértő.
Mint mondja, egy szabadon kóricáló ebnek ha véletlenül rálépnek a lábára, akkor ösztönösen megharapja a „támadóját”, és már meg is van a baj. De az utcán is előjöhetnek a vadászösztönei, és akkor egy kisebb kutyát is megtámadhat.
Közterületesek nézik
Aki mégis póráz nélkül sétáltat, számoljon vele, hogy jogszabálysértést követ el, ami bírsággal jár.
– Székesfehérváron élek, itt szerencsére odafigyelnek a kutyatartók arra, hogy mindenki pórázon sétáltassa kedvencét. A közterület-felügyelők ugyanis betartatják ezt a rendeletet, nyilván senki nem szeretne fizetni egy ilyen alapvető szabály megszegése miatt – árulta el.
A bírság alapösszege 15 ezer forint, ez hatványozódhat a szabálysértés körülményeitől, szándékosságától és gyakoriságától. Például, ha póráz és szájkosár nélkül utaztatja tömegközlekedési eszközön a kutyáját, akkor az egyből két szabálysértést is magával von, több tízezer forint a büntetés miatta.
Másért is fizetni kell
Ötezertől százötvenezer forintig büntetik azt a gondatlan gazdit, aki nem szedi össze négylábúja után az ürüléket. Minden kutyának kötelezően kell mikrocsip, amiben olyan fontos információk szerepelnek, mint a védőoltások beadásának időpontjai és az állat adatai. Ha rajtakapják, hogy elmulasztotta a csip beültetését, fizetnie kell 45 ezer forintot.