Aktuális

A lezárt kínai városban élő Zoltán: Mintha egy katasztrófafilmbe csöppentünk volna

L. B.

Létrehozva: 2020.01.28.

Országszerte is a koronavírusról beszélnek az emberek, sokan pedig már egy ártalmatlan köhögésben is a kórt látják. Eközben egy magyar zeneszerző a poklok poklát éli át a fertőzés lezárt központjában.

A lezárt kínai városban élő Zoltán: Mintha egy katasztrófafilmbe csöppentünk volna

Az önkéntes jelentkezés alapján a külügyminisztérium már hét magyarról tud, aki a lezárt Hupej tartományban van. Ennek a székhelyéről, Vuhanból indult el a koronavírus.

Keresztes Zoltán zeneszerző öt éve él a fertőzés gócpontjának számító közép-kínai városban, a külüggyel tegnap vette fel a kapcsolatot. A tizenegymilliós metropolisz néhány nap alatt teljesen elnéptelenedett, a férfi és a párja sem mozdul ki otthonából. Várják, hogy jobb legyen a helyzet.

Bezártak a boltok

Bűnözés nincs a tartományban, az ott élők többsége, köztük Zoltán és párja is felkészültek mindenre.

– Négy nappal ezelőtt zártak le mindent, azóta a négy fal közé szorultunk. Teljesen kiürült a város, az emberek nem mernek kimenni az utcára. Mindent bezártak, csak elvétve van nyitva egy-egy trafik, de ott élelmiszert nem, csak dohánytermékeket és italt lehet vásárolni – írta le a Borsnak tegnap délután az elképesztő körülményeket a 45 éves férfi.

Mint mondja, a hatóságok a járművezetést is betiltották, de óránként egy-egy speciális engedéllyel közlekedő jármű feltűnik.

– A katonaságot, és a rendőrséget sem látni, de nincs is szükség rájuk, az emberek nem bűnöznek, nem akarnak betörni sehova. A kezdeti időben izgalmas volt az embereknek a kialakult helyzet, de most már inkább ijesztő. Úgy érezzük magunkat, mintha egy katasztrófafilmben lennénk. A párom felkészült volt, azért 4-6 hétre előre felhalmoztuk az élelmiszereket itthon. Vasárnap egyébként kinyitott pár élelmiszer-lerakat, ezért van remény arra, hogy nem fogunk éhen halni – magyarázta lapunknak a zeneszerző.

Az ebet sem engedi ki

A kínai központi média folyamatosan értesíti a lakosságot, mi az, amit tehetnek, és mit nem. Leginkább a fertőtlenítésre, és az érintkezés megtagadására hívják fel a figyelmet.

– A legnagyobb probléma abból van, hogy a zár előtt már több millióan elhagyták a várost. Mint minden más, a munkahelyem is bezárt. Az összes előadást lemondták határozatlan időre. A kutyánk pedig az erkélyen tudja elvégezni a szükségletét – zárta Zoltán, aki nagyon bízik abban, hogy a válsághelyzet minél előbb rendeződik.

Törölték a budapesti Tavaszünnep fesztivált

Tekintettel a Kínában jelen lévő járványügyi helyzetre, az összes kínai holdújévi fesztiválra szervezett ünnepséget törölték. Sok európai városban is így döntöttek a kínai közösségek.

A budapesti eseményt szervező Chinatown Budapest és a Magyar–Kínai Kulturális Egyesület is hasonlóképp határozott, így a 2020. február 1-jére és 2-ára szervezett IV. Magyar Kínai Tavaszünnepet is elhalasztják. A tavalyi beszámolók alapján közel 30 ezer magyar és kínai fordult meg összesen a kétnapos eseményen.

Ukrajnában is megjelent

Világszerte egyébként rohamosan, szinte percről percre növekszik a koronavírusban megbetegedettek száma. Lapzártánkig a világon 81 halálos áldozatot és 2886 fertőzöttet regisztráltak. Magyarországon elismerten két gyanús esetet vizsgáltak. Európában Franciaország után már Ukrajnában is felütötte fejét a kór, Kijevben is kimutatták hivatalosan a fertőzést.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek