Aktuális

A vécénél is fontosabb a kilincs fertőtlenítése

H. R.

Létrehozva: 2020.01.24.

Tudományos vizsgálatok támasztják alá, hogy bizonyos házimunkák teljesen feleslegesek. Sőt többet ártanak, mint használnak. Ez a gyakoriságra is igaz, vannak helyek, ahol felesleges mindennap fertőtleníteni.

Forrás: Shutterstock

Az otthon tisztasága mindenkinek nagyon fontos, de a házimunka már in­kább csak egy pluszfeladat az egyébként is végeláthatatlan napi teendők sorában. Egy statisztika szerint a magyarok na­ponta átlagosan 164 percet töltenek munkával, amiért fizetést kapnak és 214 percet olyannal, amiért nem, ebbe beleértve a házimunkát is. Mennyivel jobb lenne utóbbiból elcsalni egy kicsit a szabadidő javára, de persze nem engedve a tisztaságból. Erre van is pár megoldás, ugyanis kutatások bebizonyították, hogy vannak olyan otthoni teendők, amiket valójában feleslegesen végzünk olyan gyakran. Ezzel rengeteg idôt pazarolunk el.

Kiváltható az ágynemű vasalása

Bevett gyakorlat, hogy a lepedőket, párnahuzatokat mosás után még át kell vasalni a biztos fertőtlenítés érdekében. Kiderült, hogy ez teljesen felesleges. Az ágynemű a vasalás miatt veszít a nedvszívó képességéből és nem szellőzik rendesen. Ez azért van, mert a magas hőkezelés hatására az egyes textilek szerkezete megváltozik. A mosás során fellazult szálak összetömörödnek. Ez rontja az alvás minőségét. A fel nem szívott izzadság pedig rosszat tesz a bőrnek: könnyebben begyulladhat, például az arcunk pattanásos lesz. A tö­kéletes fertőtlenítést vasalás helyett elérheti, ha ma­gasabb hőmérsékleten mossa ki az ágyneműt és a törülközőket.

Magas vérnyomással óvatosan!

Egyes betegségben szenvedők számára életveszélyes is lehet a takarítás. Ilyen például a magas vérnyomás. Az ettől szenvedők jobb, ha elkerülik a rendszeres hajlongást a házimunka során is. Helyette inkább használjanak olyan eszközöket, amikkel elérik azokat a helyeket is, amikhez korábban lehajoltak. Erre jobb odafigyelniük a rövidlátóknak is. Az orvosok óva intik őket az olyan munkáktól, amelyek során sokat kell előrehajolgatni, mert a retinájuk is leválhat tőle.

– A legfontosabb szempont az ágynemű kiválasztásánál, hogy jól szellőző, légáteresztő anyagból készüljön, mert így tudja elvezetni a testünk által kipárologtatott hőt és folyadékot, izzadságot. A vasalás fertőtlenítés szempontjából na­gyon hasznos, de el lehet hagyni, ha az ágyneműt a rajta feltüntetett mosási útmutató szerint megadott legmagasabb hőfok környékén mossuk – mondta a Borsnak dr. Bense Tamás családorvos. Ha minimum 60 fokos mosási programot állít be, és teregetésnél alaposan kirázza az ágyneműt, kiválthatja a vasalást.

BORS-TIPP: sokan a lepedőt is vasalják. A szakértők szerint jobban alszik, aki ezt kihagyja, mert így az anyag jobban elvezeti az izzadságot, vagyis nem ébred arra, hogy megizzadt.

Kellenek a baktériumok a gyerekeknek

A túlzásba vitt takarítással el­tüntetünk minden mikroorganizmust a lakásból. Helyette rengeteg vegyszerrel töltjük meg, amik viszont gyakorta okoznak irritációt. A bacikra bi­zonyos mértékben szükség van az otthonunkban is, főleg a kisgyerekes családoknak. Hiszen ha mindig minden ragyog, a gyerek im­munrendszere lassabban fejlődik. Egy csomó baktériummal csak ké­sőbb találkozik. Persze ez nem az jelenti, hogy mostantól ne takarítsunk, csak ritkábban tegyük. A vécét például elég hetente egyszer fertőtleníteni, nem kell mindennap. Főleg, ha használ valamilyen egyébként is fertőtlenítő hatású tablettát, ami minden öblítésnél átmossa a kagyló felületét.

A fogantyúkon vannak az igazán veszélyes bacik

Az előzőekkel ellentétben vannak olyan felületek a lakásban, amiket viszont illene naponta fertőtleníteni. Főleg így az influenzaszezon közepén. Ilyenek az ajtókilincsek, amiken kutatások szerint negyvennégyszer több baktérium van, mint a vécében. Tehát a kilincseket a bejárati ajtótól a szobákig jobb áttörölni akár naponta is. Különösképpen, ha valaki beteg, vagy az elmúlt napokban beteg volt a családban. A konyhában a sok mosogatás miatt így is ragyog minden, de a bacilusok bizony ott vannak. Ezért főzés után érdemes fertőtleníteni akár vásárolt nedves tisztítókendővel a deszkát, a pultot, a mosogatót. Kiváltképp ha nyers hússal vagy tojással is dolgozott.

Bőrbajt okozhat

A tisztítószerek többsége erősen maró és más irritatív anyagokat tartalmaz. Ezeket a gyártóknak fel is kell tüntetniük a csomagoláson. A legtöbben azonban ezekkel az utasításokkal nem törődnek, főleg, ha még sose volt gond. Az úgynevezett kontakt bőrgyulladás idővel is kialakulhat.
– Az allergiás kontakt bőrgyulladásban szenvedő betegek az általuk olykor évek óta használt anyagokra, vagy akár bőrbetegségük kezelésére használt szerekre válhatnak túlérzékennyé – írja a webbeteg.hu egy korábbi cikkében. Tünetei: viszketés, a bőr kipirosodik, súlyos esetben felhólyagosodik. Olykor a betegség csak gyógyszeres kezeléssel enyhíthető.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek