Mindegy, hogy a természet pusztításáról vagy emberi mulasztásról van szó, akadnak, akiket kifejezetten vonzanak a katasztrófák helyszínei, és előszeretettel járják be a kihalt utcákat, vagy kutatják át a romos épületeket. S az sem riasztja vissza őket, hogy ott, ahol vígan szelfiznek, korábban százak haltak meg, vagy vesztették el az otthonukat.
Csernobil máig veszélyes
Az emberiség történetének egyik legnagyobb nukleáris katasztrófája 1986. április 26-án történt a csernobili atomerőműben. Éjjel 1 óra 23 perckor felrobbant a négyes reaktor magja. A szovjet hatóságok egészen addig titkolták a történteket, amíg a nyugati mérőállomások hírt nem adtak az óriási radioaktív felhőről.
Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint közvetlenül a sugárzásba négyezren haltak bele, független szervezetek szerint viszont a számuk eléri a 200 ezret. Az atomerőmű körüli tilalmi zóna 2600 négyzetkilométer, és alig több mint százan élnek illegálisan a területen, ám évről évre egyre több turista érkezik. Pedig csöppet sem veszélytelen egy-egy ilyen túra a környéken.
* * *
Mérgez a tó Szibériában
Nagy népszerűségnek örvend az amatőr fotósok körében a Novoszibirszk közelében található festői tó, hiszen a vízből csodálatos képeket lehet készíteni. Csak az a gond, hogy mivel ez egy erőmű zagytározója, mérgező melléktermékekkel szennyezett. Ugyan a létesítmény figyelmeztetéseket tett ki, ám az utazók fütyülnek rá. Pedig a víz a bőrrel érintkezve kellemetlen tüneteket okoz. Aki pedig akár egy kortyot is lenyel belőle, az garantáltan kórházban köt ki.
* * *
L’Aquila még romos
2009 áprilisában a földmozgás romba döntötte az olasz kisvárost, 289 halálos áldozatot követelve. A katasztrófaturisták már néhány hét múlva megjelentek a helyszínen. Mára ugyan több épületet is sikerült helyreállítani, de még mindig gőzerővel zajlanak a munkálatok, így a helyiek rendre belebotlanak a romosabb épületek előtt szelfiző külföldiekbe.
* * *
Fukusima tovább sugároz
A japán Fukusima atomerőműben a 2011. március 11-én 14 óra 46 perckor bekövetkezett tóhokui földrengés és az azt követő cunami súlyos nukleáris üzemzavarok és balesetek sorozatát indították el. Az erőműből nagy mennyiségben kijutott radioaktív anyagok több tíz kilométeres távolságig beszennyezték a környezetet. Emiatt 160 ezer ember volt kénytelen elhagyni az otthonát.
Ám ez sem riasztja vissza a katasztrófaturistákat, hogy a helyszínre látogassanak. Pedig a legtöbb területen a radioaktív sugárzás még mindig sokszorosa az egészségre káros határértéknek.
Az időközben a kisebb településekre visszaköltöző helyiek mindenesetre nem örülnek a környéken bámészkodó turistáknak, mivel nem akarnak látványossággá válni.
* * *
A Katrina-hurrikán nyomában
A Katrina-hurrikán 2005. augusztus 23. és 31. között pusztított, és a legnagyobb károkat New Orleansban okozta. A város nagy része víz alá került, több mint 1800-an meghaltak. A Nemzeti Gárdát is be kellett vetni a túlélők felkutatására és a fosztogatások megakadályozására.
Épp ezért tartja sok helyi felháborítónak, hogy szervezett buszjáratok szállítják a turistahordákat a helyszínre, ahol vidáman örökítik meg a pusztítás nyomait.
* * *
Hirosima és Nagaszaki újjáépült
1945. augusztus 6-án az Enola Gay amerikai B-29-es atombombát dobott Hirosimára. Japán elleni erôfitogtatásként az Amerikai Egyesült Államok először vetett be nukleáris fegyvert. A támadás 140 ezer ember életét követelte, 70 ezren azonnal meghaltak, a többiek pedig később, a sugárzás okozta betegségek következtében. Augusztus 9-én az amerikaiak Nagaszakira is bombát dobtak, ami csaknem 80 ezer áldozattal járt, és további 75 ezren szenvedtek sugársérülést.
A városokat teljesen újjáépítették, s míg Hirosimában az emlékparkban akadnak érintetlenül hagyott romos épületek, Nagaszakiban csupán egy emlékoszlop jelzi a becsapódás helyét.