A tavalyi év adóbevallással kapcsolatos határideje már itt van a nyakunkon, ezért már most érdemes utánanézni, jár-e számunkra adókedvezmény. Többféle betegség után is igényelhetjük ezt, sőt akár öt évre visszamenőleg is behajthatjuk azt a hatóságon.
Sokan nem is tudnak arról, hogy ha bizonyos betegségektől szenved és emellett dolgozik, akkor az állam elengedi a fizetendő adó egy részét. Ilyen például a cukorbetegség, inzulinrezisztencia, laktóz-, gluténérzékenység, egyes szív- és érrendszeri problémák és még több száz betegség szerepel a listán, amire adókedvezményt lehet igényelni.
Pontosabban az adott évben megállapított minimálbér öt százalékának megfelelő összeget engednek el, utalnak vissza. Ez a 2019-es évre nézve, amiről hamarosan mindenkinek vallania kell, havonta 7450 forintot, éves szinten 89 400 forintot jelent. Azoknak, akik a 2020-as évre igénylik, pedig már 8050 forinttal marad több a tárcájukban havonta.
A kedvezmény érvényesítéséhez azonban el kell intézni pár dolgot. Vizsgálatokon kell átesni, amik bizonyítják, hogy tényleg gyötri az a bizonyos kór, ami miatt jogosult a támogatásra. Adóelőleg-nyilatkozatot kell kitölteni, vagy az adóbevallásnál kell jobban odafigyelni.
Az adóhatóságnak nem feladata vizsgálni vagy eldönteni, ki milyen kedvezményre jogosult. Ebben főként a háziorvos tud segítséget nyújtani.
Mivel mintegy 700 olyan betegség van, amire igényelhető, nekik sincs könnyű dolguk, de tudják a szakkifejezéseket, könnyebben tájékozódnak a felsorolt betegségek, fogyatékosságok között.
- A kedvezményt igénylő adatait: lakóhelyét, adóazonosító jelét.
- Az igazolás kiállítását megalapozó szakorvosi dokumentáció kiadásának dátumát.
- A betegség véglegességének vagy ideiglenességének megállapítását. l Az igazolást kiállító szakorvos vagy háziorvos pecsétjét és aláírását. A betegségek listáját a 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet tartalmazza.
Amikor a páciens elmegy bizonyos tünetekkel, a háziorvos utalja be a megfelelő kivizsgálásra, és ő is tudja végigkísérni a procedúrán. De nézzünk egy konkrét példát egy lisztérzékenység esetén.
– Ennek a tünetei nagyon sokrétűek lehetnek. A háziorvos felismeri ezeket, és beutalót ad gasztroenterológiai vizsgálatra – kezdte a Borsnak Koltai Tünde, a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesületének elnöke. – Ha ez a vizsgálat megerősítette a gyanút, akkor egy endoszkópiát is elvégeznek és tartani kell egy gluténdiétát.
Ha erre jól reagál a beteg, akkor a szakorvos már bizonyossággal meg tudja állapítani a lisztérzékenység tényét, és kiállítja a vizsgálatok eredményéről szóló dokumentumokat – magyarázta Tünde, hozzáfűzte azt is, hogy az igazolás, amit akár a háziorvos is kiállíthat, nem lehet régebbi 2010-esnél.
Visszamenőleg is igényelhető
Amennyiben már évek óta nehézséget okoz az adott betegség, de eddig nem élt a visszaigénylés lehetőségével, akkor is lehetősége van arra, hogy öt évre visszamenőleg megkapja az elszalasztott összegeket.
Ennek egy feltétele van: mégpedig, hogy a magánszemélynek már az igénybevétel időpontjában legyen a súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló orvosi igazolása, vagy a rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra jogosító határozata – írja a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a tájékoztatójában.
Ez évtől egészen 2014-ig vagy ha később diagnosztizálták, akkor addig igényelheti vissza adója 5 százalékát.
Egyszerre vagy részletekben
A kedvezményt bármikor igényelheti év közben is. Ehhez a munkáltatójának át kell adnia egy kitöltött adóelőleg-nyilatkozatot. A következő hónapban már ezt figyelembe véve, kevesebb adót fognak levonni, így több pénzt vihet haza.
Egy összegben is visszaigényelheti, ehhez az éves adóbevallásnál kell kitölteni a megfelelő sorokat és a NAV visszautalja az előző évre járó kedvezmény összegét.