Aktuális

Fukusima – Visszafoglalja az élet az atomkatasztrófa helyszínét

BoBe

Létrehozva: 2020.01.11.

Közel egy évtized után ébredezik a Fukusima atomerőmű körüli terület vadvilága. A szakemberek több állatfajt kaptak lencsevégre, amik a sugárszennyezett területeken kezdtek új életet. 

Forrás: Reuters

A természet ereje hatalmas, az életösztönnek nem lehet parancsolni. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a 2011-ben bekövetkezett fukusimai tragédia után a növény- és állatvilág máris elfoglalta a lakatlan területeket. De ho­gyan lehetséges ez? 

– Egy atomkatasztrófa után a fizikai és pszichológiai károk felbecsülhetetlenek. Az állatok közül csak nagyon kevesen maradtak életben. De érdekes módon úgy tűnik, hogy az élőlények elkezdtek alkalmazkodni a radioaktivitáshoz – kezdi a Borsnak dr. Horváth Dávid állatorvos. 

A Georgiai Egyetem kutatói 267 ezer felvételt készítettek, amin több mint húsz állatfajt kaptak lencsevégre. A sugárzástól szennyezett területeken többek között vaddisznók, japán nyulak, nyestkutyák, makákók, fácánok és rókák vették át az uralmat, de a hegyvidékeket kedvelő japán kecskeszarvú zerge is feltűnik a területen. Felmerül a kérdés, hogy okozhat-e ekkora sugárzás bármiféle degenerációt az ott élő állatokban? 

– A halak sugárterheléses vizsgálata során kiderült, hogy a szívműködésük rendszertelen, pigmenthiány jelentkezik náluk, a fejlődésük vontatott, és a szemük is károsodott. A madaraknál számos fizikai rendellenességet találtak, többek között deformált csőrű és lábú egyedeket. A leginkább veszélyeztettettek az emlősök, hiszen a magas sugárszennyezés esetén a DNS teljességgel szétzilálódik, a sejtek gyors elhalásnak indulnak – mondja az állatorvos.

Szerencsére mára már az élet fenntartásához szükséges források elegendő mennyiségben rendelkezésre állnak, így az élet virágzásnak indulhatott. 

– Az állatok esetében inkább azok a növények jelentik a legnagyobb veszélyforrást, amelyeket elfogyasztanak. A sugárszennyezés akár évek, évtizedek múlva is érezteti majd a hatását – teszi hozzá dr. Horváth Dávid.

Most azonban úgy tűnik, hogy az élet, a növények és az állatok egyre nagyobb területet hódítanak vissza maguknak. 

New video shows how nature took over in the aftermath of the Fukushima nuclear disasterRead more Technology News Here...

Közzétette: Technology News – 2020. január 8., szerda
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek