Lengyelország és Skandinávia
A hering gyakori Lengyelország és Skandinávia egyes részein: bősége és ezüst színe miatt ezek a nemzetek savanyított formában fogyasztják éjfélkor, reménykedve ezzel, hogy az új év jólétben és gazdagságban telik. Szokás fogyasztani hagymával, és tejszínes szósszal is.
A lengyelek heringes újévi étele a Sledzie Marynowane névre hallgat, ezt fogyasztás előtt 24 órával lesózzák és vízben tárolják: hagymával, fűszerekkel, ecettel és cukorral rétegezik.
A Skandináv területeken ugyanezt az ételt füstölt hallal, pástétommal és húsgolyóval együtt tálalják.
Japán
Amikor éjfélt üt az óra, a japánok ezt hajdinával készült tésztát fogyasztják, hogy elbúcsúztassák az elmúlt évet, és üdvözöljék a következőt. A hosszú tészták a hosszú életet és a jólétet szimbolizálják, a hagyomány a 17-ik századra nyúlik vissza.
Ausztria és Németország
A németek és az osztrákok Sylvesterabend vagy Saint Sylvester néven ünneplik a szilvesztert. Az ünnepi ital ezen az estén a forralt bor, vacsorára pedig malacsültet fogyasztanak. A szilveszteri asztalon emellett helyet foglalnak még apró, marcipánból készült malacalakú sütemények is, amelyek a marzipanschwein, vagyis marcipánmalac névre hallgatnak. Az asztalt díszíti még ilyenkor a Glücksschwein, vagyis a szerencsemalac, ami viszont már többféle összetevőből is készülhet. Mindkét nemzetre jellemző a számos ízben és méretben készülő, malacot formáló édesség.
Spanyolország
Amíg az amerikaiak újév napján a Times Square-en várják a méltán híres világító gömb fényeinek kigyúlását, addig a spanyolok a madridi Puerta del Sol téren várják, hogy éjfélt üssön a toronyóra.
Azok, akik a téren tartózkodnak, és azok is, akik élőben nézik otthonról a közvetítést, mind egy különleges hagyománynak élnek. A spanyolok pontosan éjfélkor, amikor tizenkettőt üt az óra, a tizenkét harangszóval szinkronban elfogyasztanak tizenkét szem szőlőt. Egyesek a jeles pillanatig még meg is hámozzák és ki is magozzák a szőlőszemeket, hogy minden tökéletes legyen éjfélre.
Egyesült Államok (déli része)
Amerika déli részére jellemző a fogás, ami a szilveszteri menü leghangsúlyosabb része: a Hoppin' John. Ez az ételkülönlegesség tartalmaz borsót, ami a pénzérméket szimbolizálja, zöld színű párolt zöldségekkel, ami az amerikai dollár zöld színét szimbolizálja, illetve kukoricakenyeret is, ami pedig az arany színével egyezik. A Hoppin' Johnt sertéshússal és rizzsel egészítik ki – úgy tartják, az új évben szerencsét hoz.
A Hoppin' John legkorábbi formája 1847-ből ismert, receptjét még a rabszolgák hozták át a kontinensre. Az évszázadok alatt több profi séf átformálta, tökéletesítette: ezt fogyasztják ma amerika déli részein.
(via)