Aktuális

Hangszermúzeummá alakította otthonát László

Hu-Zo

Létrehozva: 2020.01.13.

Hangszermúzeummá alakította otthonát László

Képzőművész, hangszer- és hanglemezgyűjtő, valamint népzenész a 66 éves csongrádi Csák László. Rengeteg hangszerét nemcsak megmutatja másoknak, de mindegyiken játszik is. Az eredeti szakmája kirakatrendező és dekoratőr, egy kicsit belekóstolt az építészetbe is. Rendszeresen szerepel kiállításokon a képeivel is, elsősorban a grafikáival.

– A családban nem volt zenész. Amikor felkerültem 1971-ben Budapestre, akkor indult be a táncházmozgalom, és a Sebő-Halmos páros tanított népzenét egy középiskola termében, ahova eljártam. Én furulyán, tekerőlanton és nagybőgőn tanultam – mesélte a Borsnak László. 

– Nagy hatással volt rám Hacki Tamás füttyművész is, amilyen reneszánsz zenéket játszott, azokat megtanultam barokk furulyán, és az ilyen hangszereket elkezdtem gyűjtögetni. A nyolcvanas években volt egy népzenei verseny, aminek az első díja az volt, hogy ki lehetett menni Törökországba egy turnéra. Amikor 1986-ban megszületett a harmadik fiam, én mentem el gyesre, és beiratkoztam egy zeneiskolába fuvolára – emlékezett László, aki több együttesben is játszott, és így sokfelé járt a világban. 

Franciaországban összebarátkozott paraguayi zenészekkel, akikkel már hangszereket is cserélt. Törökországban egy tizenegy húros, lantformájú hangszert kapott, ez volt az úd.   

– Vittem mindig dorombot, furulyákat, Bige-féle tárogatót. Az utóbbiért például cserébe adtak egy görögdinnye méretű afrikai kalimbát, aminél hüvelykujjal pengetnek apró fémlapokat. Van török zurnám, vagy töröksípom, és Borka-tárogatóm is. Legalább száz különféle hangszerrel rendelkezem, főleg fúvósok, amiben van japán szerzetes bambuszfurulya, indiai oboa, kínai különlegesség, egy kínai tökduda. Ezt Pekingből hozta egy ismerősöm húsz éve kb. 12 ezer forintért. Sok olyan hangszerem van, például egy ausztrál didzseridu, amit itthon tudtam beszerezni hangszerboltban. A hangszerek otthon szabadon, szekrény tetején vagy dobozokban sorakoznak. Az értéküket nem tudom megbecsülni, pár millió forint lehet. Ha valaki meg szeretné nézni a hangszermúzeumomat, akkor szívesen elviszem kiállításokra, de nálam is megtekinthetik – mondta László. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek