A közösségi médiának hála nemcsak rég elfeledett ismerősöket lehet felkutatni. Új barátokat lehet szerezni és segíteni lehet másokon. Bába Magdolna csoportja ezekre ad lehetőséget.
Bába Magdolna nem most kezdte a jótékonykodást. A közösségi média térhódítása előtt sem volt rest adakozni, de több jótékony célú Facebook-csoport tagja is volt. Ezekben a közösségekben mindig hiányolta a valódi kapcsolatokat, így gondolt egyet, és létrehozott egy jól átgondolt, saját, jótékony célú csoportot, a Kincskeresőt.
– Már két és fél évesek vagyunk. A csoport lényege, hogy mindenki feltöltheti a számára felesleges dolgait, ami másoknak kincs lehet. Aki talál egy kincset, jelzi a kép alatt. Ha csak egyedül jelzett, szerencséje van, ha többen, akkor a tulajdonos kisorsolja, kié lesz a kincs – kezdte Magdi a vasárnapi Borsnak. A Kincskeresők márciustól decemberig találkozókat tartanak. Ilyenkor kiviszik a kincseket, amik náluk maradtak és megpróbálják megtalálni a gazdáikat.
– Mindig nagyon jó a hangulat. A karácsonyt és a csoport szülinapját is meg szoktuk ünnepelni – mesélte Magdi, aki persze mindezt a saját szabadidejében koordinálja és szervezi. Abban is segít, hogy hogyan jutnak el a másikhoz a kincsek.
– Van egy kis közös raktárunk, ide gyűjtjük össze a nevesített kincseket. Azokat, amiket valakinek odaígértek, de még nem kapta meg. Ezeket én megőrzöm. Szoktam nyílt napokat csinálni, olyankor el lehet jönni a nevesített csomagokért – magyarázta.
A csoport számára a környezetvédelem is fontos.
– Sosem szerettem a szemetesbe dobni a még használható dolgokat. Ez a szellemiség is az alapja a csoportunknak. Az elején fuldokoltunk a műanyag zacskókban, hiszen mindenki ezekbe csomagolta a kincseket. Létrehoztam a színesszatyor- mozgalmat, saját magam készítek vászonzsákokat, amikbe aztán bekerülnek a kincsek. Amióta a szatyrok vándorolnak, drasztikusan lecsökkent a nejlonhasználatunk – magyarázta a csoport megálmodója.
Az adakozók egyre többen vannak, és így egyre több a kincs is, a kuckó – vagyis a raktár – mára megtelt.
– Azért sorsolunk, mert azt szerettük volna, hogy azoknak is legyen esélyük, akik csak esténként tudnak netezni. Előfordul, hogy saját belátás alapján döntünk. Egy tévé például a legjobb helyre került, egy autista fiú mindennapjait teszi boldogabbá – mesélte meghatódva Magdi, aki nem csak kincscsereberét, hanem gyűjtéseket is szervez a csoporttal.
– Egyszer egy olyan illetőnek gyűjtöttünk, aki akkor költözött új albérletbe, ami üres volt. Mindent össze tudtunk neki gyűjteni a csillártól az ágyig. Hajléktalanszállókra is gyakran viszünk adományokat – folytatta a történetüket a jótékony asszony, aki magának is talált már kincset.
– Tagja vagyok, az egy évig nem vásárolok ruhát kihívásnak. Nagy gondban voltam, mert bálba voltunk hivatalosak. Végül nem kellett semmit vennem, mindent a csoportból szereztem be. A harisnyát, a cipőt és még a szemfestékem is – mesélte nevetve.