Rendhagyó módon ezúttal nem hazai hőst illetve hősöket kerestünk, hanem megnéztük, 2019-ben kik voltak nemzetközi szinten, akik a legnagyobb hatást gyakorolták másokra. Kiderült, a nők vitték a prímet.
A 16 éves svéd Asperger-szindrómás lányt egy csapásra megismerte az egész világ. Péntekenkénti sztrájkjához – a stockholmi parlament előtt a környezetszennyezés hatásaira próbálta felhívni a figyelmet – nemcsak hazájában, hanem világszerte rengeteg fiatal csatlakozott. Vagyis elérte azt, ami mostanában csak keveseknek sikerül, megszólította a tinédzsereket, sőt tettre sarkallta őket egy tisztább, élhetőbb világ érdekében.
Thunberget számos fórumon az Év emberének választották, jelölték Nobel- békedíjra, amit ugyan nem kapott meg, a Helyes Életért Díjat (Right Livelihood Awards) azonban igen, s még Ferenc pápa is fogadta és elismerte törekvéseit. Remélhetőleg nem kebelezi be a politika, és a jövőben is megmarad egyszerű, ám elhivatott környezetvédőnek.
A rendkívül csinos építész és kutató a Massachusettsi Technológiai Intézet (MIT) egyik kutatócsoportjának vezetőjeként olyan anyagokat tervez állati kitinből, gyümölcsökből és növényi részekből, amelyek 3D-s nyomtatóval megalkothatók, és tökéletesen lebomlanak a környezetben. Sőt a legtöbb esetben táplálékot jelentenek a vízi és szárazföldi élőlényeknek. Csinált már ilyen ruhát, használati és dísztárgyat is, míg az általa megálmodott épületek kizárólag a napenergiát hasznosítják.
Műanyagmentes hónap
Bebizonyosodott, hogy a közösségi oldalakat nemcsak idétlen és életveszélyes, hanem értelmes kihívások terjesztésére is lehet használni. Ilyen volt júliusban az egyszer használatos műanyagok (zacskók, evőeszközök, poharak stb.) száműzése 31 napra. S ugyan nem mindenkinek sikerült elsőre maradéktalanul teljesíteni, mégis aki csak részt vett benne, jobban érezte magát tőle, és remélhetőleg azóta is igyekszik eszerint élni.
Bérszakadék felszámolása
A nők világszerte megelégelték, hogy ugyanazért a munkáért, ugyanolyan beosztásban lényegesen kevesebbet keressenek, mint a férfiak. S habár a hollywoodi színésznők könnyebben tudják érvényesíteni az érdekeiket, szép lassan a hétköznapi életben is egyre több munkáltató látja be, hogy igazságtalan ez a különbségtétel.
Le a trófeavadászokkal!
Újabban már nem elismerést, hanem megvetést vált ki, ha egy hobbivadász ritka, ne adj’ isten védett nagyvadak elejtett tetemével pózol a közösségi oldalakon. Főleg, ha mindezt olyan területen tette meg, ahová legálisan be sem juthatott volna, mondjuk egy nemzeti parkban.
Vagy ami még ennél is durvább, csak a kilövés miatt összegyűjtött és fogságban sínylődő vadállatokat a szabadon engedés után lemészárolni, és a trófeájukkal villogni. Szerencsére már nemcsak az állatvédők, hanem minden jóérzésű Facebook- és Instagram-használó elítéli ezt.