Aktuális

Így szállítson biztonságosan sílécet és hódeszkát!

Bors

Létrehozva: 2020.01.26.

Így szállítson biztonságosan sílécet és hódeszkát!

Forrás: Shutterstock

A csapadékmentes tél ellenére hazánk és a környező országok téli sportcentrumai ideális hóviszonyokkal várják a síelőket, hó­desz­ká­sokat, szán­kósokat. Ebben az időszakban sokan kelnek útra egy-egy hétvégén, és aki nem helyben bérel eszközt a sportoláshoz, annak bizony meg kell oldania annak a szállítását. Hosszúságuk miatt a sílécek ritkán férnek be az autó csomagtartójába vagy épp utasterébe, így a szállításukra a legkézenfekvőbb megoldás a tetőtartó.

A tetőcsomagtartó természetesen nem újdonság, évtizedek óta cipelünk kisebb-nagyobb tárgyakat a tetőre rögzítve. Jó hír, hogy manapság már minden autóhoz kaphatók speciális rendszerek, amelyek a kocsihoz idomulva biztonságosabb rögzítést tesznek lehetővé. Sajnos ez egyben azt is jelenti, hogy szinte minden modellhez külön adaptereket kell – kisebb-nagyobb összegekért – vásárolnunk. A csomagok szállítására manapság a legpraktikusabb megoldás egy tetődoboz.

Ezek méret- és formaválasztéka széles, így a kiválasztás előtt érdemes alaposan átgondolni, mit is szeretnénk a leggyakrabban ma­gunkkal hurcolni. Azoknak, akik síelni járnak, érdemes a hosszú, szivar alakú dobozok közül választani, míg a bőröndökhöz, egyéb kisebb csomagokhoz a kocka alakú, a tető teljes szélességét betöltő doboz lehet az ideális. A kiválasztásnál érdemes fi­gyelni arra is, hogy a feleslegesen nagy dobozok cipelése jelentősen megnöveli a kocsi fo­gyasztását.

Persze a sífelszerelésekhez kaphatók kulccsal zárható tartórendszerek is, ugyanakkor ennél sokkal praktikusabbnak tűnik a doboz beszerzése, mert az máskor is bevethető. Amennyiben azonban mindössze egy-két lécet kell vinni, és azt is ritkán, praktikus megoldás a mágneses léctartó, amely egyetlen mozdulattal felrakható a tetőre, és ugyanilyen egyszerűen el is távolítható onnan. Ráadásul ezek ára is igen kedvező, tizenöt-harminc ezer forint közt mo­zog.

Bérelni is lehet

A megfelelő tartószerkezet beszerzése költséges, hiszen egy modellspecifikus tartó húsz-ötven ezer forint körüli összeg, és az ehhez csatolható speciális felfogatók is további tízezreket emészthetnek fel. A tetődobozoknál a tizenöt-tizennyolc ezer forintostól az akár százezres összeget is átlépő, szinte szekrény méretű boxokig minden kapható. Ugyanakkor ha csak ritkán van rá szükség, érdemesebb bérelni, naponta ezer forint körül indulnak a bérleti díjak. Több kölcsönzőnél bérelhetô hólánc is, ami Ausztriában kötelező tartozék az Alpokban, de bármely síterep megközelítéséhez praktikus segítőeszköz.

Fontos lépések

Néhány pontban összefoglaltuk a tetőn történô szállítás legfontosabb szabályait.1. Mind a tartószerkezet, mind a szállított csomagok biztonságosan legyenek rögzítve az autóhoz, hiszen a menetszél erős nyomása könnyedén lerepítheti azokat, de egy fékezés esetén is súlyos sérülést okozhatnak az elszabadult tárgyak. 2. Manapság minden típushoz speciális rögzítők vannak, más autók csomagtartóit nem lehet és nem is szabad felszerelni. Régen elmúltak azok az idők, amikor az autó esőcsatornájához bármilyen tartót fel lehetett szerelni.3. Az autó kezelési könyvében tájékozódjon, milyen tömeget rakhat fel a tetőre. Átlagosan ötven kilóban határozzák meg a gyárak a terhelhetőséget, egyes típusoknál azonban ez elérheti a száz kilót is. 4. A csomagtartónak is van terhelhetőségi értéke, soha ne lépje át ezt a határt!5. A tetőtartó megváltoztatja az autó menetdinamikáját. A nagyobb légellenállás miatt a gyorsulások kisebbek, a magasabb súlypont miatt pedig a kanyarstabilitás is rosszabb lesz.6. Parkolóházak bejáratánál semmiképp ne feledkezzen meg arról, hogy valami van a tetőn!
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek