A rendszeresen cserélt és karbantartott ágynemű rengeteg betegségtől megvédheti.
Forrás: Pintér Péter
Egy felmérés szerint a magyarok nem igazán foglalkoznak azzal, hogy mivel takaróznak. Mármint, hogy az ágyneműjük hány éves, milyen töltetű, és mennyire ütött-kopott, vásott. A megkérdezettek több mint a fele elárulta, hogy legalább tíz éve nem vásárolt paplant, és évek óta ki sem mosták. Az már csak hab a tortán, hogy a többség télen-nyáron ugyanazzal takarózik.
A műszálas bírja a hőt
Képzelje el, egy év alatt akár 100 liter izzadságot is felszívhat a párnája és a paplana, de elképesztő mennyiségű hámsejtet, zsírt, port, poratkát, ételmaradékot, állatszőrt és akár még gombákat is tartalmazhat. Gondolhatnánk, hogy elég kimosni a takarót, de számos mosógépnek túl kicsi ehhez a térfogata, ezért tisztítóba kell vinni, vagy önkiszolgáló mosodába.
– Minden paplant és párnát otthon is kimoshatunk, az adott termékbe varrt kezelési etikett tartalmazza a megfelelő hőfokot és a szárítógép-használatot. Általában a 40–60 Celsius-fok a megfelelő, a műszál töltetű paplan, párna magasabb hőfokon mosható, mint a természetes töltetűek – kezdte a Borsnak a Paplanshop.hu illetékese.
Nem elég a mosás
Ha külön használ téli és nyári paplant, elegendő 3 évente cserélni azokat, hiszen kevesebb ideig van használatban egyhuzamban, ám ha egész évben ugyanazzal takarózik, akkor a szakemberek úgy vélik, 2–3 évente mindenképpen újat kell venni az egészség érdekében. Ugyanez vonatkozik a négy évszakos darabokra is.
– Én egy kicsit megalkuvásnak érzem a négy évszakos paplanokat, azt tanácsolnám, hogy aki csak teheti, cserélgesse a takaróját. Nyáron amúgy is szinte csak egy vékonyabb réteggel takarjuk be a testünket – mondja a Borsnak Bense Tamás háziorvos, aki a 18 Celsius–fokot tartja ideálisnak az alváshoz.
A párnák sokkal jobban igénybe vannak véve az alvás során.
– Gyűrjük, félbehajtjuk, sűrűbben kell cserélni. Kiemelten fontos, hogy például egy influenzabetegség után cseréljen párnát, nem elég csak kimosni azt – mondja a szakember.
Drágább a toll
Ugye emlékszik még a régi, igazi hatalmas tolldunyhákra, amikkel élvezet volt az alvás a téli hónapokban? Manapság már egyre kevesebb helyen árulják ezeket a termékeket, inkább poliészterrel töltött változatokat kínálnak.
– A természetes alapanyagok ára jelentősen megnövekedett az elmúlt években. A toll- és pehelypaplanok drágábbak, mint a műszálas töltetűek, amelyek ma már könnyen kezelhető, nem tapadó, minőségi műszálból készülnek – mondja a paplanokat forgalmazó cég szakembere.
Emellett nagyon macerás a tisztítása is egy tollpaplannak, otthon nem érdemes belekezdeni.
– Mindenkinek azt ajánlom, hogy minden reggel, miután kikelt az ágyból, szellőztesse ki a szobát. Ne tegye egyből az ágyneműtartóba a takarókat, mert könnyen befüllednek. Forgassa meg párszor a friss levegőben, rázza fel őket – tanácsolja a háziorvos.